VAATLER ÜLKESİ (ZİEMİA OBİECANA)

            Vaatler Ülkesi 1975 Polonya yapımı dramatik dönem filmidir. Özgün adı “Ziemia Obiecana” olan film uluslararası gösterimlerde ve İngilizce konuşulan ülkelerde Land of Promise ve The Promised Land adları ile gösterime sunulmuştur. Film Türkiye‘de 23 Mart 1991‘de 10. Uluslararası İstanbul Film Festivali‘nde de gösterilmiştir.

Senaryosunu Nobel ödüllü Polonya‘lı edebiyatçı Wladyslaw Stanislaw Reymont‘un 1898 tarihli aynı adlı romanından Andrzej Wajda‘nın uyarlayıp yazdığı filmi yine Andrzej Wajda yönetmiştir.

  1. yüzyılın başında Polonya’nın sanayi sehri olan Lodz‘da bir Polonya’lı, bir Alman ve bir Yahudi, üç genç arkadaşın aralarındaki farklılıklara aldırmadan sermayelerini bir araya getirerek ortak bir tekstil fabrikası kurma çabaları ve sonrasında amansızca servet peşinde koşmalarının konu edildiği filmde 19. yüzyılkapitalizminin gelişme sancıları ve Lodz kentinin tarihi irdelenir. Tarih boyunca hep acılar çekmiş olan Polonya toplumunun oluşumu destansı bir dille anlatılır. Polonyalı Karol Borowiecki, Alman Max Baum ve bir Yahudi olan Moritz Welt bir tekstil fabrikası kurmak ister. Acımasız pamuk kodamanları tarafından uygulanan çeşitli hilelere başvururlar. Ama yeni fabrikaları bir yangında kül olunca yolları ayrılır. Karol nişanlısından ayrılıp ülkenin en büyük fabrikatörü Mueller’in kızıyla evlenir ve Lodz’un en büyük kapitaline sahip olur.

Wajda ön planda bu üç bireyin hikâyesini anlatırken, arka planda da Polonya’nın feodalizm‘den modern kapitalizm‘e geçiş sancılarını, mülkiyetin bölünmesini ve el değiştirmesini, sermaye birikimin oluşmaya başlamasını, merhametsiz tekstil sanayicilerini, güvensiz hatta tehlikeli iş koşullarını, işçilerin grev haklarının farkına varmalarını bir bir gözler önüne serer. Film bu anlamda bir bakıma Marx‘ın Kapital adlı eserinin dramatik bir belgeseli gibidir.

Filmin 25 dakika daha uzun bir versiyonu Polonya’da televizyonda 4 bölüm halinde gösterilmiştir. En iyi yabancı film dalında Oscar‘a aday gösterilen film 1975 yılında Chicago, Gdynia ve Moskova Film Festivalleri’nde Büyük Ödül’ü kazandı.

Filmi izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=h-iV6WWG9no

Kaynak; wikipedia.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir