POLONYA’DA EMEKLİLİK YAŞI ÇIKIYORPolonya’da emeklilik yaşını azaltmak istiyorlar. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkede her kadının doğum izni dahil 35 yıllık çalışmadan sonra emekli olmasını istiyor. Erkekler için, emeklilik yaşı ise 5 yıl daha uzun olacak, yani 40 yıllık iş deneyiminden sonra emekli olacaklar.

Birçok Polonyalı kadın profesyonel kariyerlerine 18 yaşında başladığından, 53 yaşındaki bayanların 35 yıllık deneyimden sonra emekli olması söz konusu. Erkeklerde ise bu 58 yaşında mümkün.

Bugün, kariyerlerine geç başlayan, örneğin, 26 yaşında, 16 veya 18 yaşlarında çalışanlarla aynı yaşta (60 yaş arası kadınlar, 65 yaş arası erkekler) emekli olma hakkı vardır. Örneğin, madenciler, savcılar, hakimler vb. gibi birçok istisna ve ayrıcalıklı olan meslekler vardır. Sonuç olarak, ortalama Polonya’da insanlar sadece 33 yıldır çalışıyor ve emekli oluyorlardı. Bu İsveç’de  42 yıl ve Çekya’da 36 yıl. İlk bakışta, başkan ve sendikalar tarafından önerilen şimdiki emeklilik yaşı bayanlarda 35 ve erkeklerde 40 olacak gözüküyor. Gerçekte, buPolonya’daki işgücü piyasasına ciddi etkileyecek görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir