1 NİSAN’DAN İTİBAREN ŞEKER VERGİSİ GELİYOR

               1 Nisan’dan itibaren Polonya’da şeker vergisi uygulanacak 20’den fazla ülkede “ şeker vergisi” uygulamaya konuldu . Polonya’da, obezite ve diyabetle mücadeleye hizmet edecek ve ayrıca Ulusal Sağlık Fonu bütçesine 3 milyar pln getirisi olacak. Şekerli içecek üreticileri bu vergiyi protesto ediyor. Üreticilerle ilk istişareler 8 ve 9 Ocak’ta yapıldı ve verginin kendisi 1 Nisan 2020’de yürürlüğe girecek.

     Polonya’da yüzde 15, 7-9 yaş arası çocuklar aşırı kilolu ve obezite tehlikesi içersinde yer alıyor. Bazı uzmanlar, şekerlerin ölümcül hastalıkların gelişimine katkıda bulunduğu için zehirlerin listesine dahil edilmesi gerektiğini savunuyor: diyabet, safra kesesi hastalıkları, koroner hastalık Kalp, hipertansiyon, postmenopozal kadınlarda meme kanseri, endometriyal veya kolon kanseri vb. hastalıkların çıkmasına sebeb oluyor. Ulusal Sağlık Fonu’na göre, tatlandırılmış içeceklerin kullanımından kaynaklanan ölüm oranı kullanmayanlara göre 15 yıl daha kısa yaşamaktadır. Polonya’da yılda yaklaşık 1.400 ölüm bu içeceklerin aşırı tüketiminden kaynaklanmaktadır.

       1 Nisan’dan itibaren, Kafein, taurin veya guarana içeren bir madde ile tatlandırılmış bir içecek için 70 gr ile 1 zł arasında zam yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir