Fener kötü gidişe ‘’DUR’’ diyebilir mi?

Avrupa basketbolunun en prestijli organizasyonu olan THY Euroleague’de felaket bir sezon geçiren Fenerbahçe Beko, James Nunnaly ve Malcolm Thomas ile kadrosunu güçlendirdi.


Geçtiğimiz sezon Euroleague’i lider bitiren Fenerbahçe Beko, yaşanan sakatlıklar ve kadro kimyasının tam  olarak oturmaması nedeniyle felaket bir dönem geçiriyor. Geçtiğimiz hafta Yunanistan deplasmanında alınan kritik galibiyet, bir nebze olsun yaraya merhem olsa da sorunlar tam olarak halledilmiş değil. Bu sezon yaşanan kötü performansın altında birçok neden mevcut, fakat bunların en önemlileri ; savunma performansı ve çeşitlendirilemeyen hücum aksiyonları gibi duruyor. Pota altında ciddi bir tehdit olan Jan Vesely’nin uzun süren sakatlığı, aynı bölgede oynayan Joffrey Lauvergne’nin yeteri kadar caydırıcı olamaması ve kısa oyuncuların savunma zaafları Fenerbahçe’yi Malcolm Thomas transferine zorladı. Euroleague’de geride kalan 17 hafta sonunda potasında ortalama 82,5 sayı gören temsilcimiz, aynı zamanda en çok sayı yiyen 6.takım konumunda.

HÜCÜM AKSİYONUNDA ÇEŞİTLİLİK YOK

Geçtiğimiz yıllarda başarıya ulaşan takımın en önemli özelliği; savunmada rakip takımların hücum aksiyonlarını bozarak onları sistem dışına çıkartmaktı. Bu sezon ise özellikle savunma hattının daha ilk kısmında geçirgenlik olunca ve bir de buna Jan Vesely gibi bir oyuncunun eksikliği eklenince Fenerbahçe Beko, Malcolm Thomas’ı kadrosuna eklemiş oldu. Bir diğer önemli problem ise hücum aksiyonlarında yeteri kadar çeşitliliğin olmaması. Sarı-lacivertli takım, geçen yılların aksine ana yıldızının yaratıcı skorerliğine daha fazla ihtiyaç duyuyor. Takımınızda Nando De Colo gibi bir oyuncu varsa bu durum pek sorun olmayacaktır. Fakat burada problem olan şey, o skoreri doğru konumlandıramamak. Fenerbahçe Beko, Nando De Colo’nun daha az dribling yaparak skor ürettiği formülleri bulursa çok daha verimli bir hücuma sahip olacaktır. Bu noktaya çözüm olarak ise tanıdık bir isim olan James Nunnaly transferi yapıldı.

PEKİ, NUNNALY VE THOMAS DOĞRU HAMLELER Mİ?

Fenerbahçe’nin Jan Vesely’nin sakatlığının ardından pota altında caydırıcı bir güce sahip olmaması, takımın savunma ritmini epey düşürmüştü. Malcolm Thomas transferi ise buraya merhem olsun diye yapıldı. Öncelikle, Malcolm Thomas net bir 5 numara değil. Eğer Fenerbahçe Beko, Thomas’ı net 5 numara oynaması için transfer ettiyse büyük bir hayal kırıklığı yaşar. ABD’li oyuncu net bir 5 numara olmamasına rağmen atletizm ve hızlı ayakları sayesinde, pota altında tek uzunlu savunma sisteminde çok ciddi tehtid yaratacağını düşünüyorum.

KISA YARATICI SKORER’E İHTİYAÇ VAR

Fenerbahçe Beko’nun bu sezon geldiği noktada bir tane daha kısa yaratıcı skorer’e ihtiyacı vardı. Bu noktaya çözüm olarak James Nunnaly transferi yapıldı. Daha önce sari-lacivertli formayı terleten Nunnaly, kendi şutunu yaratabilen bir oyuncu değil ancak skor üretmeyi bilen bir oyuncu. Sloukas topu yönlendiriyor ve dağıtım yapıyor, Leo Westermann oynadığı zaman takım düzenlerine katkı sağlıyor. Durum böyle olunca, skor üretme görevi tamamen Nando De Colo’nun üzerine kaldı. James Nunnaly transferi ile birlikte De Colo’nun yükü hafifleyecektir. Fenerbahçe Beko, topla bu kadar çok oynamayı seven oyuncuların arasında topsuz da skor üretebilecek bir oyuncuyu kadrosuna kattı. Perde çıkış oyunlarını sadece Melih Mahmutoğlu üzerinden oynayan Fenerbahçe, Nunnaly’nin kadroya eklenmesinin ardından oraya bir isim daha ekledi ve bu da hücum çeşitliliği anlamına geliyor.

EN BÜYÜK SORU İŞARETİ

Bu iki oyuncu da takıma ciddi katkılar verecektir ve bazı sorunlara çözüm olacaktır. Fakat en büyük soru işareti; Fenerbahçe Beko’nun geçtiğimiz dönemlerde devre aralarında yaptığı transferlerden verim alamamış olması. Bu durum James Nunnaly için geçerli olmayabilir çünkü, bu forma altında daha önce oynamış ve Obradovic’in sistemini çok iyi bilen bir isim. Malcolm Thomas ise Avrupa kariyerine kısa bir Çin molası ekleyerek, buralardan bir müddet uzak kaldı. Onun buraya nasıl adapte olacağı ve takımı ne zamana kadar benimseyeceği en büyük soru işareti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir