Polonya’daki hastanelerde kuyruklar gittikçe artıyor


Polonya’daki hastanelerde kuyruklar gittikçe artıyor ve giderek doktor sayısı da azalıyor. Polonya sağlık hizmetinin durumu sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Hastanelerde sadece doktorlar değil, hemşireler ve sağlık personelinde personel sıkıntısı yaşanıyor.

Polonya Burada haber sitesinde çıkan habere göre, Varşova’da  yaşayan bir vatandaşın başından geçenler hayli ilginç: Claudia hanım Zakopane’de ayak bileğini burktu. Orada, doktorlar bacağına alçı yaptı ve bir hafta içinde kontrol için tekrar gelmesini tavsiye etti. Claudia Varşova’ya döndü ve hastaneden randevu almaya çalıştı, aradığı hemen hemen her hastane 1,5 ay sonrasına randevu verdi. On hastaneden hiçbiri onu kabul etmedi. Yaralanmadan 10 gün sonra tekrar kaza geçirdiği Torun yakınlarındaki memleketine gitmek zorunda kaldı.

Başkentte doktor sayısı yetersiz. Hastanelerde o kadar az doktor var ki, şehir doktorlar için özel bir “teşvik” programı uygulamayı düşünüyor. Diğer şeylerin yanı sıra doktorlara, anaokulundaki çocukları ve özel şartlar altında konutlar için yerlerin garanti edilmesi ve çalışma şartlarının daha da rahatlatılması gibi konuşulan birçok teklif de var. Bakalım bunlar sağlıktaki personel problemine çözüm olabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir