ÇARŞAMBA İÇİN PLANINIZ VAR MI; CHOPIN MÜZESİ

         Varşova’nın görülesi müzelerinden birisi de Chopin müzesidir. Klasik müzik meraklıları için olmazsa olmaz yerlerden biri olan Chopin, Polonya’nın yetiştirdiği en meşhur müzisyendir. Müze, çarşamba günleri ücretsizdir. Müzede, sanatçının piyanolarını ve çalışmalarını görebilir, hayatı hakkında bilgi alabilir, alt kattaki odada kabinlerde eserlerini dinleyebilirsiniz, müzikle iç içe bir zaman geçirebilirsiniz.

         1 Mart 1810 yılında doğan, ünlü klasik müzik bestecisi Frederic Chopin’in 200. doğum yılı dolayısıyla Varşova’da 2010 yılında açıldı bu müze. Bebeklik döneminde göçtüğü, yaşamaya başladığı ve şu an müze yapılan yerde, hayatının 20 yılı geçti Chopin’in. Havaalanına da Chopin’in isminin verildiği Varşova’da, yaz döneminde Chopin adına her pazar günleri Lazienki Park’ta ücretsiz konserler de verilmektedir.

         Müzeye gelirsek, müzede Chopin’in yaşamının değişik yönlerini içeren 11 ayrı bölüm bulunuyor. Müzenin bir odasında ünlü piyano yapımcısı Ignace Pleyel’in ürünü, Chopin’in kullandığı son piyano bulunuyor. Müzede yürüdüğünüzde piyanonun tuşları gibi melodiler çıkaran size Chopin’in eserlerinin eşlik ettiği bir bölüm, müzenin en ilginç yerlerinden birisidir. Bestecinin ölümüyle ilgili son odada ise kahverengi saçlarından bir tutam ve öldükten sonra yüzünden alınan bir kalıba göre yapılan bir maske sergileniyor.

Bu Çarşamba vaktiniz varsa, Chopin ile değerlendirmeye ne dersiniz?

THE FRYDERYK CHOPIN MÜZESİ

Web; http://chopin.museum/en

Adres: Okólnik Street 1, Warsaw

Açılış saatleri: 11.00—20.00

Çarşamba günleri ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir