POLONYA’DA KORONOVİRÜS’DE SON DURUM

9 Mart 2020 itibariyle Polonya’da halihazırda 17 koronavirüs enfeksiyonu vakası vardır. Başbakan Mateusz Morawiecki büyük katılımlı programların iptali için uyarılarda bulundu. Almanya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında sıhhi denetimler başladı. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Salı günü Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yaptı. İtalya’daki kurbanların sayısı hızla artıyor bugün itibariyle 463 kişi virüsten öldü. Sadece Çin’de koronavirüsten daha fazla insan öldü.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Sağlık bakanı ve CBS başkanı ile Ulusal Güvenlik Bürosu’ndaki toplantısı bugün 22’de sona erdi. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda şu anda Polonya’da 18 kişinin enfekte olduğunu bildirdi. Başkan “büyük kampanya toplantıları” düzenlemeyecek.

İtalya’da, halka açık toplantı yasağı dahil katı karantina önlemlerini tüm ülkeye yayıyor. Bu, sözde kırmızı bölge sadece kuzey bölgelerini değil, tüm İtalya’yı kapsayacaktır. Tüm İtalya’da Okullar ve üniversiteler 3 Nisan’a kadar kapalı, sinemalar ve tiyatrolar kapalı. Seyahat etmek yasak, sadece işe gidip gelmek serbest.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını koronavirüs nedeniyle askıya almayı planlıyor. Karar Salı günü açıklanacak.

Salı günkü hükümet toplantısında, kalkınma bakanı Jadwiga Emilewicz, koronavirüsün yayılmasından etkilenen turizm endüstrisi şirketler için bir destek paketi sunacak.  

Koronavirüs ile ilgili NFZ yardım hattı: 800190 590

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir