BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ KORONAVİRÜSE HAZIR MI?

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ilk adım, sağlıklı yaşam standartlarının belirlenmesi ve hayatımızda uygulanmasıdır. Kış aylarında çocuk ve yetişkinler için en önemli husus hastalıklardan korunmaktadır. Özellikle gündemde olan ve çok hızlı yayılan koronavirüs önem arz eden ve korunması gereken hastalıkların başında gelmektedir. Soğuk algınlığı ve kirli havanın vücutta oluşturduğu yorgunluk hissini azaltabilmek, ağrı ve solunum problemlerini en aza indirgemek, ek olarak bireylerin vücut direncini artırabilmek için en etkili yöntemlerden biri egzersizdir. Düzenli fiziksel aktivite ile vücutta kan dolaşımı hızlanmakta ve dolayısıyla  dokulara giden oksijen miktarı da artmaktadır, buna bağlı olarak bireyin yaşadığı yorgunluk düzeyi azalmaktadır. Vücut ısısı; üretilen ısı ve kaybedilen ısı arasındaki dengenin sağlanması ile korunur. Yapılan egzersizler sonucu artan bölgesel kan akışı sayesinde özellikle el, ayak ve bacaklardaki üşüme hissi azalmaktadır. Halk arasında egzersiz programları bahar ve yaz ayları ile birlikte yapılır düşüncesi yaygındır ancak sıcak ve nemli havada egzersiz, kritik ısı artışına neden olabilir ve bu hastalıkların oluşma riskini arttırırken, kışın egzersiz sırasında normal vücut  sıcaklığı kolayca korunabilir.

Unutmayalım ki düzenli egzersiz, ağrı ve hareket kısıtlılığını önlüyor. Egzersiz programları yapılırken, bireylerin yaşadığı çevre, yaş, cinsiyet, var olan hastalık durumları göz önünde bulundurulması gerekir. Aslında genel egzersizler yerine  vücudumuzun durumuna bağlı özel egzersiz programları bir taraftan vücut şeklimizi düzene sokarken diğer taraftan da vücut direncimizi arttıracaktır. Sürekli aynı ortamda kalmak, hareketsiz olarak iş yerinde veya evde günü tamamlamak  hastalıklara davetiye çıkaran bir durumdur. Yukarıda da bahsettiğim gibi böyle durumlarda kan dolaşımı yavaşlar, hücrelere giden oksijen azalır. Bu, vücut direncini düşürdüğü gibi aşırı yorgunluğa da sebep olan bir durumdur. Günlük olarak yapacağımız 10 dakikalık ufak ve genel egzersizler ve haftada 2  ya da 3 gün yapacağımız 45- 50 dakikalık  vücudumuzun durumuna özel egzersizler, bu saydığımız problemleri ortadan kaldırarak bizlerin daha kaliteli bir yaşam sürmesine olanak sağlamaktadır.  Aynı zamanda egzersiz ile birlikte vücudumuzda salınan bazı hormonlar sayesinde stres düzeyi de azalmaktadır. Soğuk havalarda sıkça karşılaştığımız kas-iskelet sistemi problemlerinden bir tanesi de, özellikle boyun bölgesinde olmak üzere kas spazmı olarak adlandırılan, kas yapılarının daha gergin hissedilmesidir. Bu gerginliğe bağlı olarak oluşan ağrı ve hareket kısıtlılığını da düzenli egzersiz ile önlemek mümkündür.

“Egzersizi yaşam tarzınız haline getirin” Düzenli egzersiz ile  kendimizi çok daha iyi hissedebilir ve birçok hastalıklardan korunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir