KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE BESLENME

İçinde bulunduğumuz durumda uzmanlar korona virusunden korunmak icin bağışıklık  sistemini güçlendirecek gıdaların tüketilmesini  öneriyorlar. Vatandaşlar virüslere karşı bağışıklığı güçlendiren besinlerin neler olduğu sorusunu merak ediyorlar. Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için oldukca önemlidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzeler icinde bulundugumuz bu gunlerde ayri bir ehemniyet arzediyor.

D vitamini, güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. Kış aylarında mahrum kalınan güneş ışınları, vücudun D vitamini gereksiniminin karşılanamamasına neden olmaktadır.Bu yüzden ek olararak D Vitamini suplementi önerilebilir.(Gunluk 0.25 mikrogram D3 vitamini genel olarak tavsiye edilmektedir.)

Her öğünde tüketilecek sebze ve meyve bağışıklık sisteminize oldukça faydası dokunacaktır.Bu süreç içerisinde transyağların fazla olarak bulundugu hazır gıdalar yerine sebze ve meyve tüketimi,karbonhidratlar ve proteinlerin birlikte bulundugu dengeli beslenme alışkanlığının kazanılması size artı bir puan katacaktır.

E Vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmaktadır. E vitaminin iyi kaynakları olan; yeşil yapraklı sebzeler , kuru baklagiller ve fındık, ceviz gibi yağlı tohumlardır.Genel olarak haftalık 30 gram olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Yağ tüketimine özellikle dikkat edilmeli, katı margarinden kaçınılmalı, aşırı yağlı etler tüketilmemelidir.Balık beslenme yönünden çok değerli olup, protein açısından zengin, bunun yanında vitamin ve mineral açısından da çok iyi özellik gösterir.

Balık mineral içeriği ile de zengin bir besindir. Balık ve diğer deniz ürünlerinde iyot, selenyum, fosfor gibi önemli mineraller bulunur.

Bunun dışında su tüketimi günlük hayatta göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Su içmek vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. . Günde en az iki litre su içmek bağışıklık sistemini güçlendirir.Bununla beraber karantina durumunda dışarı çıkılmasa bile evde yapacaginiz aerobik hareketler fiziksel aktivite açısından metobolik enerji düzenlemesinde faydalı olacaktır (Haftada 2-3 defa olarak)

Geçtigimiz günlerde dünyaca ünlü kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz Korona Virüsü’ne karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek icin bazı tavsiyelerde bulunmuştu.Tavsiyelerin daha genis çapta size iletmek icin Jargon Haber olarak bir araştırma yaptık.

-Turuncgiller,bogurtlenler ve kivi gibi vitaminleri yuksek gidalari tuketmek oldukca onemli.

-80 mg Cinko(Balik,nohut ve fasulye gibi urunlerde bol miktarda bulunur)

-250 mg C Vitamini(Gunluk 3 portakal veya 3 kivi tarzi meyveler,günde 2 kez)

-250 mg Beta Glukan (arpa ve yulaf gibi gidalarda bulunur)

MUHAMMED AKCAL

2 thoughts on “KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE BESLENME

  1. Merhabalar,

    Öncelikle emeğinize sağlık. Birçoğumuz virüse karşı tedbir amaçlı evlerde olduğumuz şu günlerde yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek kilo alabiliriz. Bu nedenle hem beslenmemize dikkat ederek hem de düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolü yapabiliriz. Sağlıklı beslenme tüyolarından oluşan yazımı izniniz olursa ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/saglikli-beslenme-tuyolari/

    Güzel okumalar dilerim,
    sağlıkla kalın.

    1. Teşekkür ederiz Ebru hanım. yazınızı isterseniz isminizle misafir kalem kategorimizde yayınlarız. sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir