POLONYA, KORONAVİRÜS SALGINININ ETKİLERİYLE MÜCADELE ETMEK İÇİN AB’DEN 32 MİLYAR PLN ALACAK

Polonya, koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele etmek için AB’den 32 milyar pln alacak. 7.4 milyar Euro  koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele etmek için Polonya’nın Avrupa Birliği’nden alacağı bütçe olarak belirlendi.

Koronavirüs ile mücadelede AB desteği

Tam olarak 7.4 milyar Euro, yani bugünün 32.64 milyar zlotisi Avrupa Birliği fonu altında Polonya’ya tahsis edildi . Koronavirus ile ilgili Yatırımı Girişimi Cuma günü AB Bütçesi Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Salı günü Polonya’ya 1 milyar pln verilmek üzere Fon’a 25 milyar eu tahsis edilmesi planlandı. Beklenmedik gelişmelerle birlikte bu bütçe 37.3 milyar Euro’ya yükseldi.

Polonya en çok yardımı alacak

Polonya en büyük desteği alacak, yaklaşık 2,3 milyar eu. Yani bu  İtalya’dan üç kat daha fazla para alacak demek oluyor. Macaristan ikinci en büyük yararlanıcı olacak, onlar da 5.6 milyar eu alması öngörülüyor. Belge, bu tür kararların neden alındığını açıklamıyor: Toplamda, Polonya ve Macaristan fonun yüzde 35’i kadarını alacaklar.

En kötü durumda olan İtalya 2,318 milyar avro alacak, ancak buna ek olarak İtalya’nın mevcut AB yıllık fonunda AB uyum fonları altında tahsis edilen 9 milyarı kullanmalarına izin verildi.

Bu Fonlar nerede kullanılacak?

AB fonundan alınacak para, şu alanlarda tahsis edilecek:

  • Solunum cihazı, hastane ekipmanı, maske alımı
  • Kısa vadeli istihdam programları
  • Salgın hastalığa yakalanan küçük ve orta ölçekli işletmelere destek

AB üye ülkeleri ilgili ülke sorumlularını Pazartesi gününe kadar atayacak ve ilk toplantıları Çarşamba günü yapılacak. Komisyon temsilcilerinin hafta sonuna kadar başkentlere resmi teklif sunmaları bekleniyor. Yatırım planının tamamı iki hafta içinde Parlamento ve Avrupa Konseyi tarafından onaylanacak. Plana göre, Polonya derhal 1.125 milyar Euro alacak ve kalan para ilk dilim alındığında transfer edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir