KORONAVİRÜS’TE SON 24 SAAT

Polonya’da şu an itibariyle 355 kişi koronavirüslü yatana hasta sayısı. Şu ana kadar 5 kişi öldü. Yetkililer, hafta sonuna, enfekte olanların sayısının iki bine kadar ulaşacağını öngörüyor. Çevre Bakanı Michał Woś’un haricinde bakanlar arasında koronavirüslü bir bakan yok. Hükümet, krizle mücadelede polonya’da şirketler için yardımcı ekonomik destek paketi sundu. Milli Savunma Bakanlığı’nın kararı uyarınca da ordu mensubu görevli askerler Polonya sokaklarında vazife alacak.

Şimdi de dünyada neler oluyor? Bazı alınan kararları ve olaylara kısaca bir göz atalım;

 • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs enfeksiyonunun büyümesinin on iki hafta içinde durma şansının olduğunu söyledi. «Dayanamıyorum ve ama hakikati söyleyeceğiz. Bu virüs Haziran sonuna kadar bizi meşgul edecek.
 • İçişleri Bakanı Mariusz Kamiński şöyle dedi;”Özel bir durumdayız, çok katı önlemler alıyoruz. Bence Avrupa Birliği’ndeki sınırlarımızla ilgili en katı düzenlemeleri sunduğumuzu söyleyebiliriz. Sadece vatandaşlarımızın iyiliği ve salgının yayılmasını sınırlandırarak yönlendiriliyoruz. Üç sınır: Litvanya’dan, Slovakya zaten engelsiz, trafik sıkışıklığı yok. Alman sınırında trafik sıkışıklığını da önemli ölçüde azalttık”
 • İspanya’dan gelen trajik raporlar şöyle; Yerel sağlık hizmeti, Madrid’de her 16 dakikada bir kişinin koronavirüs nedeniyle öldüğünü bildirdi. Toplamda, kurbanların sayısı zaten 800’ü aştı ve  virüs17.000 kişiye bulaştı.
 • On yıl içinde Fransa Koronavirüs araştırmalarına 5 milyar euro tahsis edecek. Bilgiler Paris’teki Pasteur Enstitüsü’nü ziyareti sırasında Başkan Emmanuel Macron tarafından açıklandı. Araştırma, diğerlerinin yanı sıra, virüsler ve salgın hastalıklarla ilgili olacak.
 • Hindistan Başbakanı Narendra Modi, özel bir mesajla, ülkenin tüm vatandaşlarının sokağa çıkma yasağını gözlemleyeceklerini ve bu Pazar sabah 7’den akşam 9’a kadar evlerini terk etmemelerini istedi. 
 • Pozitif laboratuvar testleri ile doğrulanan 32 yeni koronavirüs enfeksiyonu vakası daha var Polonya’da. Onaylanan vakalarla ilgili: 16 kişi Mazowieckie’den, 6 kişi Silesian’dan, 5 kişi Lubuskie ve 1’er kişi Büyük Polonya’dan, Podkarpackie, Küçük Polonya, Batı Pomeranya ve Aşağı Silezya’dan…
 • Sejm ve Senato Ulusal Stadyumda buluşacaklar mı? Dayanışma Polonya milletvekilleri bunu istiyor. Devlet Bakan Yardımcısı  Janusz Kowalski partiden meslektaşları ile birlikte Cuma günü Sejm Mareşal Elżbieta Witek’ten Sejm’in Ulusal Stadyum’daki bir sonraki oturum çağrısını görüşmek için bir talepte bulunacağını söyledi. Toplantının bu Çarşamba günü başlaması bekleniyor.
 • İtalya, koronavirüs ölümlerinde Çin’i geçti. Çin’de 3245 kişi öldü, İtalya’da en son verilere göre 3405 virüslü kurtarılamadı. İtalya’nın Lombardiya bölgesinden 2168 kadar mağdur var.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı, dünyanın dört bir yanındaki turistler için seviye 4 olan “Seyahat etmeyin”  önerisinde bulundu. Dışişleri Bakanlığının verebileceği en yüksek düzey budur.
 • Ulusal Güvenlik Bürosu başkanı, ABD Başkanı’nın güvenlik danışmanı ile Koronavirüs hakkında telefonla görüştü. Robert O’Brien, salgın krize karşı koymakla ilgili olarak Polonya’nın üstlendiği faaliyetler için teşekkürlerini dile getirdi.
 • Polonya Milli Eğitim Bakanı Dariusz Piontkowski, Polonya’da “Şimdilik, sekizinci sınıf bitirme sınavları için bir tehdit yoktur. Belki de sekizinci sınıf sınavının elektronik versiyonu hakkında bir planlama yapmamız gerek. Bu yıl, Lehçe dil sınavının 21 Nisan’da ve matematik sınavından sonra ertesi gün yapılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir