“KARANTİNADAYIM” KORONAVİRÜS UYGULAMASI BAŞLADI

Koronavirüs Uygulamasını indirdiniz mi?  Karantinaya uyup uymadığınızı kontrol eden bir uygulama olan Koronavirüs uygulaması bugünden itibaren başlıyor.

Enfekte olan hastalara zorunlu 14 gün karantina uygulaması uygulanır. İnkübasyon sırasında potansiyel olarak hasta insanları izole etmek için tasarlanmıştır, kişinin yani enfekte olan bireyin henüz herhangi bir belirti göstermediği, ancak zaten tehlikeli bir virüsü yaydığı dönemde uygulanacak sistem olarak kullanılmaya başlandı.

Karantina yükümlülüğüne uymayanlara bilindiği üzere Polonya’da 30.000 zloti cezai işlem uygulanıyor. Bu uygulama, karantinadaki kişileri daha iyi izlemek için, yalnızca bir telefon numarasına dayalı olarak zorla yalıtıma tabi tutulan kişileri kontrol edebilmek için oluşturuldu.

 Uygulama çektiğimiz resimler sayesinde bizi izleyecek. Karantina altında olduğumuz bir yerde günde birkaç kez bir selfie almanız gerekecek. Uygulama, coğrafi konum sistemi sayesinde, şu anda nerede olduğumuzu ve bunun bizim tarafımızdan beyan edilen yer olup olmadığını kontrol edecektir.

Haberleşme Bakanı Marek Zagórski’nin verdiği beyanlara göre, “Uygulamada günde bir veya birkaç fotoğraf çekmeniz gerekecek. Onlar için “sürpriz” olarak istek göndereceğiz. Fikir, polis memurlarının habersiz ziyaretleriyle tamamen aynı düşünceden kaynaklanıyor. Karantinada “check-in” yapan kişilerin verileri güvenlidir. Bu bilgiler gereksiz yere toplanmayacak veya saklanmayacak.”

Uygulama 22 Mart’ta başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir