SODA MI, MADEN SUYU MU ?

Bu konu beslenmede olan büyük karmaşadır. Soda ile maden suyunu karıştırmak veya aynı kefeye koymak bilgi hatasıdır.

Öncelikle soda ve maden suyu arasındaki farkları değerlendirelim sonra da hangisini içmenin faydalı olacağını belirtelim.

Soda aslında bildiğimiz çeşme suyuna karbondioksit ve bikarbonat atılarak yapılan içeceğin genel ismidir. Yani piyasada gördüğümüz yapay tatlandırıcılı, gazoz, şekerli veya şekersiz gazlı içeceklerin  tümüne soda denilir.

Maden suyu ise içerisinde çözülmüş mineral suları barındıran doğal bir içecektir. Mineral ve elektrolitler açısından oldukça zengindir. İçerdiği elektrolitler sayesinde özellikle çok terleyen veya spor yapan bireylerin ter yolu ile attığı minerallerin geri alımı içinde yararlıdır.

Soda ve maden sularının ikisinin de mideyi rahatlatma özelliği vardır. Fakat maden suyu mineral açısından zengin ve doğal olduğu için tercihimiz o yönde olmalıdır. İkisi arasındaki farkı anladıysak şimdi de maden suyu alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirtelim .

Magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi faydalı minerallerin değeri yüksek olanları tercih etmeliyiz.

Maden suyu içerdiği sodyum miktarı ile bizlere farkından olmadan fazladan tuz almamıza neden olabiliyor. Özellikle tansiyon hastaları için önemli olan bu konuda, tansiyona etki etmeyecek 100 mg ve altında sodyum içeren maden sularını tercih etmeliyiz.

İçeriğine baktığımızda florür, nitrit, nitrat, sülfit ve alüminyum içerdiğini görüyorsak bu bileşenlerin mümkün olduğunca düşük olanlarını tercih etmeliyiz.

Kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterse de minimum 250 ml maden suyunu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

BEYZA YAVUZ   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir