Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki; Koronavirüs Salgınının daha fazla yayılmasını engellemek için savaşıyoruz.

 CNN muhabirinin Polonya ekonomik olarak bu süreçten nasıl etkilendi sorusuna Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Bu durum bizim ekonomimiz için bir deprem ve Koronavirüs  Salgınının daha fazla yayılmasını engellemek için savaşıyoruz. Bu yüzden Avrupa’da sağlık sınır kontrolünü ilan eden ilk ülkeyiz. Alınan önlemler salgının yayılmasını yavaşlattı. (1.32 dakikada)

Ardından Muhabirin 2. Dakikada “Şengen bu durumla uğraşılırken şimdilik askıya alınmalı mı?” sorusuna ise Şengen üyelere ayrıcalık tanıyan geçici geçişlere olanak sağlayan bir kural ve bu yüzden biz sınır kontrolü yapmaya başladık. Çünkü çoğu vakanın yurtdışından geldiğini biliyorduk. Italya’dan,  İspanya’dan ve Batı Avrupa’daki  diğer ülkelerden. Bu yüzden bu kontroller, insanları sistemli bir biçimde karantinada tutmamızı sağladı ve süreci yavaşlattı. Biz diğer Avrupa ülkelerine göre kıyasla bütünüyle sert önlemler aldık ve neticesinde bizim ülkemizde daha az vaka var.

Restoranları, barları sınırlandırdık ve okulları ve kreşlerin faaliyetlerini durdurduk. Bunlar ekonomimize zarar verse de ihtiyaçtı. Umuyoruz ki sonrasında üretim sağlayan zincirleri yeniden dizayn edeceğiz.”

3.25 dakikada CNN muhabirinin “Ekonomik planlamalarınıza göre firmalara ödeme yapma ve %40 oranında çalışanların maaşlarını ödeme hususunu yerine getirebilecek misiniz? Bu pahalı hareket bankalara hasar verir mi?” sorusuna geçen Lehman krizde bankada çalışıyordum ve bu krizin diğerlerinden baya farklı ve baya güç olduğunu söyleyebilirim.

Şu anda üretimcilere ve ekonomiye  ciddi zarar veriyor.

Bu yüzden gerçekten cüretkar bir plan açıkladık. GDP’nin %10 unu çalışanların güvenliği sağlamak için ayrıldı ve kesinlikle söylediğiniz gibi  çalışanların maaşlarının %40 ı bütçe tarafından ödenecek çünkü çalışan yerlerin güvenli olmasının daha iyi olması gerektiğine inanıyoruz. Bu planımızda olup aldığımız birçok önlemden sadece bir tanesi.

5.dakikada muhabirin “Avrupa Komisyonu Başkanı’nın üye ve üye olmayan yerlere  bütçe ayırması konusunda ne düşünüyorsunuz? “sorusuna “Avrupa Komisyonu ve Avrupa Komisyonu Başkanı ile 2 günde bir konuşuyoruz. Avrupa Birliği bu zorlu ve hengameli durumun farkında ve gerçek paranın aktif hale gelmediğini ve üye ülkelerin bütçelerinin şu anda kullanıldığı ve programımız milli gelirimize dayanıyor. Umuyorum ki Avrupa Birliği Komisyonu bu krizle savaşmak için yeni bütçe kullanılacak. Avrupa Sentral Bankası oyuna adım atmaya başladı ve uzun dönem finans operasyonu için hazırlıklara şirketlerin banka sektörüne  tutunmasını sağlamak için hazırlıklara başladı” dedi.

MZA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir