HAREKETSIZ YAŞAM PROBLEMLERI

 Modern hayatın getirdiği kolaylıklar sayesinde insanlar her geçen gün, daha az hareket eder duruma gelmiştir.  Geniş kitleler gün boyu oturarak çalışmakta, geri kalan zamanda ise telefon, teknolojik cihazlar kullanma eğilimindedir.Bu durum ise  şişmanlık, vücut yağlarının artması, kas kütlesinin azalması, fiziksel görünümün bozulması, kas – iskelet problemleri, artan kemik erimesi, bel ve sırt ağrıları gibi problemlerin yanısıra, yüksek tansiyon, kolestrolde artış, damar  hastalıkları, kalp ve akciğer hastalıklarına davtiye çıkarmaktadır.

Hareket azlığıyla birlikte kas gücü azalmaya başlar. Örneğin hiç bir fiziksel rahatsızlığı olmayan bir kişinin bir haftalık kesin yatak istirahatinden sonra eldeki kavrama gücü % 20 oranında azalır. Kas gücündeki bu azalmaya parelel olarak, kişinin dayanıklılığında da azalma olur. Diğer taraftan hareketsiz kaslarda, kısa süre içinde atrofi (kas kaybı) gelişir. Atrofinin derecesi, hareketsizliğin süresine bağlıdır.Meydana gelen kas ve güç kaybı hareketsiz geçirilen süreye paralel  olarak  en az 1 hafta  egzersiz yaparak ancak giderilebilir.

Saydığımız tüm bu olumsuz gelişmeler, hareketsizliğe bağlı problemlerin yalnızca bir kısmıdır.

Hareketsizliğin uzun sürmesi durumunda, olumsuz gelişmelerden etkilenen doku ve sistemler durmadan artar ve bir noktada yaşamı tehdit eder duruma gelebilir.

Dünya Sağlık Örgütü (2017) verilerine göre fiziksel hareketsizlik (fiziksel aktivite eksikliği), küresel ölüm nedenleri arasında dördüncü önemli risk faktörü olarak belirlenmiştir. Bunun yanısıra fiziksel hareketsizliğin göğüs ve kolon kanserlerinin % 21-25’inin, şeker hastalığının % 27’sinin ve kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

Tedbir alarak tüm bu  saydığımız sorunlardan uzak ve sağlıklı bir yaşam sürebiliriz. Karantina dönemini  sağlıklı atlatmak ve gün içinde kendimize bir uğraş olması için evde kolayca yapabileceğiniz ve dolaşımı arttıran birkaç egzersiz örneği;

1. Bacaklarınızı yukarı kaldırın

Zemine ya da yatağınıza uzanın, bacaklarınızı tavana doğru kaldırın ve dizlerinizi bükmeden  5 sn havada tutup tekrar yere indirin .Daha rahat hissedene kadar, bu hareketi 15 ila 20 kere tekrarlayın

2.Ayak topuklarını kaldırmak

Ellerinizle küçük ağırlıklar tutarak  düz bir şekilde ayakta durun.

Topuklarınızı yerden kaldırın, böylece basınç ayaklarınızın ucunda olacaktır.

Bu konumda 3 ila 5 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün.

Bu hareketi 15 ila 20 kez tekrar edin.

3. Adımlar

Yükselebileceğiniz küçük bir basamak ya da bir bank gibi bir şey bulun.Daha sonra  bir ayağınızı yere koyun ve diğer ayağınıza da basamağa koyun, ellerinizle bir yerden tutarak, tüm gücünüzü ve ağırlığınızı bir ayağınıza verin.

Ayaklarınızı değiştirerek hareketi 15 kez tekrarlayın.

Bu hareketlerin yanında metabolizmanızı; ip atlamak, plank, burpee, dans etmek, tırmanış ve diz çekme egzersizleri  yaparak da hızlandıabilirsiniz.

Unutmayalım ki tüm canlı ve cansız varlıklarda olduğu gibi insan vücudu da yaradılışı gereği sürekli hareket etme ihtiyacındadır.

T.ERSOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir