ÖZGÜVENİNİZİ ARTIRACAĞINIZ VE HER AN YAPABİLECEĞİNİZ 3 BİLİNÇALTI TEKNİĞİ

“Düşüncelerinize dikkat edin. Doğru kabul edilen her düşünce bilinç korteksi tarafından bilinçaltı beyin yapısına gönderilecek ve bir gerçeklik olarak dünyanıza yansıyacak” Joseph Murphy. Beynimiz sürekli çalışan bir makine. Bilinçaltımız ise; biz fark etmeden, düşüncelerimizi ve duygularımızı test edebilecek güce sahip. Bilinçaltına yollanan telkinler kararı hislerin ve düşüncelerin kontrolü de artık hepimiz tarafından kabul edilmiş bir gerçek.

Gündelik hayatımızda sıkça gereksinim duyduğumuz özgüveni, bilinçaltımıza yolladığımız telkinlerle arttırabiliriz. Kendinizi güvensiz hissettiğiniz vakit kısa sürede özgüveninizi toparlamanızı sağlayacak telkinlerin en sık kullanılan ve bir o kadar da enteresan 3 tanesi:

1. Süper Kahraman duruşu yapın; 2012’de meydana getirilen bir TEDx organizasyonunda, vücut dili uzmanı ve Harvard profesörü Amy Cuddyi süper kahraman pozu vermenin özgüveni arttıracağını; bunun sebebinin de bilinçaltında bu pozun güç ve güvenle özdeşleşmesi bulunduğunu söylüyor. Bu pozitif yönde telkini yapmak çok basit: I. Dik durun, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. II. Ellerinizi belinize koyun. III. Göğsünüzü gerin. IV. Başınızı yukarıda tutun. V. 30 saniye bekleyin.

 2. Kendinizle konuşun; “0 Düşünce Gücü” adlı kitabın yazarı Jack Ensign Addington der ki: “Bilinçaltı negatif cümleleri anlayamaz, kendinize müspet cümleler ile buyruk verin.” Bilinçaltına yollanan telkin mesajlarının olumlu olması, beyninizi ikna etmek için oldukça önemli bir yere sahiptir. Örneğin; “Bunu yapabilirim, bunu yapabilecek tüm kabiliyetlere ve kapasiteye sahibim. Şimdi bunu gösterme zamanı.” Bilinçaltınız kapasitenizi ve yeteneklerinizi sorgulamaz, açıkçası o kadar da umursamaz. O sadece mesajları alır ve duygu veya düşünceye çevirir. Bu yüzden özgüveninizi arttırmak için ona müspet mesajlar göndermeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Olumlu mesajları kâğıda yazmak, telefonunuzun duvar kâğıdı yapmak yahut kendinize e-posta atmak, kısaca sürekli görmenizi sağlamak bilinçaltınızı bu mevzuda dinç tutacaktır ve telkinin devamlılığını sağlayacaktır.

3. Göz teması rekabetine girin; Doğada gözleri olan her canlı göz temasında bulunur ve ilk düello gözler içinde olur. Göz teması üstünlük anlamına gelir ve bu mevzu sanıldığından daha önemlidir. (Bu mevzuda daha detaylı bir yabancı kaynağa bakabilirsiniz.) Sosyal çevrede olan her insan göz temasında bulunur, bir şekilde başlamış olan temas bir bireyin gözlerini kaçırmasıyla son bulur. Göz temasına girdiğiniz kişiden gözlerinizi kaçırmak karşınızdakine üstünlük hissi verirken; sizin özgüveninizi zayıflatır.

A.ÇALIKIRAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir