Elektronik Sigara

Son yıllarda özellikle gençler arasında kullanımı yaygın hale gelen elektronik sigara hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaya başlanıldı. Elektronik sigara, tüp içinde sıvı halde bulunan ve ana maddesi gliserol veya propilen glikol, nikotin ve bazen de koku veren aromalardan oluşan karışımın ısıtılması sonucu duman oluşturan bir cihaz. Elektronik sigarada kullanılan her karışımda nikotin olmayabiliyor veya miktarı isteğe bağlı değişebiliyor. Ancak piyasada satılan elektronik sigara markalarının büyük çoğunluğunda nikotin bulunuyor. Nikotin içeren bu dumanın solunması ile 5 dakika içinde vücuttaki serum nikotin düzeyi en yüksek değerine ulaşıyor.

Hayvanlarda yapılan deneylerde, solunum yolu ile uzun süre gliserol maruziyetinin, üst solunum yolları mukozasında ve hücre yapısında kanser öncesi bozulmalara yol açtığı gözlemleniyor. Piyasada satılan elektronik sigaralarının içindeki etken maddelerde, gliserol veya propilen glikol yerine tüketimi yasaklanmış yüksek oranda etilen glikol bulunuyor. Yapılan bir laboratuvar çalışmasında elektronik sigaraların dumanı ile klasik sigaraların dumanında, vücuttaki küçük hava yolları ve akciğerlere zararlı partiküllere aynı oranda rastlanıyor. Elektronik sigaralar, klasik sigaralara oranla daha az da olsa potansiyel olarak kanserojen olduğu bilinen zehirli maddeler içeriyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin yetkilisi Scott Gottlieb, gençler tarafından tercih edilen bazı e-sigara lezzetleriyle ilgili yeni satış kısıtlamaları olduğunu açıkladı.  “E-cigs gençler arasında neredeyse her yerde ve tehlikeli bir trend haline geldi, ve bir salgin ” olarak nitelendirdi.

New England Tıp Dergisi’nde yayinlanan bir makeleye gore 2018’de ankete katılan lise öğrencilerinin yüzde 20,8’i, son 30 günde en az bir kez, 2017’de yüzde 11,7’den en az bir kez e-sigara kullandıklarını söyledi. Bu, e-sigara kullanımında yüzde 78’lik bir artış olduğunu gostermektedir.

Araştırmacılar elektronik sigara içmenin normal kıyasla daha az zararlı olduğunu kabul etseler de şu uyarıda bulunuyor:

“Elektronik sigara güvenilir görülmemeli.”

Bilim insanları ABD’deki araştırma kapsamında farelerdeki DNA mutasyonlarının yanı sıra insanların akciğer ve kalp hücrelerini de incelemişler.Araştırmada elektronik sigaranın DNA’ya zarar verdiği ve DNA’nın kendisini tamir etmesini önlediği belirlenmiş. İngiltere’de yaklaşık 3 milyon kişinin elektronik sigara içtiği biliniyor.Ülkede sağlık yetkilileri 2015’ten bu yana sigara tiryakilerine, yüzde 95 oranında daha güvenli olduklarını söyledikleri elektronik sigaraya geçmeleri çağrısı yapıyordu.

Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmakta kullanılan ve nikotin içeren diğer ürünlere göre (Sakız, nikotin bantları vs.) sigara içmeye daha yakın bir deneyim yaşatıyor. Elektronik sigaranın sigarayı bıraktırmaya yardımcı olup olmadığı konusunda yapılan en büyük çalışma 700 kişiden oluşuyor. Çalışmanın sonuçlarında ise katılımcı gruplar arasında cihazın sigarayı bıraktırma açısından istatiksel bir farkının saptanamadığı sonucuna ulaşılıyor. Dolayısıyla elektronik sigaraların sigara bıraktırmaya yardımcı olduğu konusunda yeterli kanıt bulunmuyor.

Yuksek miktardaki Nikotin vücutta akciğer kanseri basta olmak üzere kalb ve damar rahatsızlıklarına ve beynin gelişimine  zarar vermektedir.Elektronik sigaralardaki nikotin miktarinin az olmasi onun masum oldugunu göstermez. Dünyada her yıl 5 milyon, Türkiye’de ise 100 binden fazla kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu konuda gençler ve yetişkinler arasında duyarlılık geliştirlmesi gerekmektedir. Bu arada San Francisco, sağlığa etkileri daha iyi anlaşılana dek, elektronik sigaraların satışını yasaklayan ilk ABD kenti oldu.

Kaynaklar:

 R. Miech et al. Adolescent vaping and nicotine use in 2017–2018 — U.S. national estimates. New England Journal of Medicine. Published online December 17, 2018. doi: 10.1056/NEJMc1814130

A Thorndike. E-cigarette use by young adult nonsmokers: Next-generation nicotine dependence? Annals of Internal Medicine. Published online October 9, 2018. doi:10.7326/M18-2581.

https://www.bbc.com/news

                                                                                                                                                Dr. Duran Kala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir