BELARUS VE POLONYA ARASINDA EKOMİK İŞBİRLİĞİ

Beyaz Rusya Büyükelçisi ve Diplomat Vladimir Chushev yaptığı açıklamada “Beyaz Rusya-Polonya: küresel zorluklar arasında iş birliği içerisinde iki ülkedir” dedi.

Sözlerine devam eden Chushev:“Her şeyden önce koronavirüsle ilgili olarak yeni alışkanlıklar ve yeni ekonomik koşullar, kurallarını dikte etmeye devam ediyor, yeni iş birlikleri ve yaratıcı yaklaşımlar gerektiren bir zamandayız. Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinin ekonomilerindeki bazı zorluklara, Belarus ile Polonya arasındaki ticarette, mayıs ayından bu yana olumlu yönde bir eğilim gördük.” dedi.

Vladimir Chushev, istatistiklere göre, Polonya’nın ihracata yönelik işletmeler için Avrupa Birliği ülkeleri arasında ana pazar olduğunu söyledi. “İhraç edilen ürünlerin çoğunda büyüme kaydedildi. Bunlardan bazıları ahşap ve ağaç ürünleri, metal ürünleri ve tarım ürünleridir. Polonyalı şirketler, Belarus’ ta çeşitli sektörlerde yatırım projelerini başarıyla uyguluyor.” dedi.

Büyükelçi, iki ülke arasındaki uçuşların tekrar başladığını duyurdu.

Polonya Büyükelçisi Artur Michalski, salgın döneminde zorlu ekonomik koşullara rağmen komşu ülkeler ile durumdan bir çıkış yolu bulmak için en başından beri çok çalıştıklarını belirtti. ‘’Evet, bir pandemi oldu ama birbirimize ihtiyacımız var. Bu kadar zor bir durumda bile ticari işbirliği devam etmelidir.’’ dedi ve iki devlet arasındaki ilişkilerin sağlam bir temeli olduğu ve devam edebilmesi için birbirimize yardım ederek engelleri aşmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

KAYNAK: https://eng.belta.by/economics/view/ambassador-belarus-poland-trade-economic-cooperation-on-fast-track-to-recovery-132266-2020/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir