UÇUŞ YASAĞI UZATILDI!

Polonya hükümeti 1 Eylül’e kadar 43 ülkeye uçuş yasağını uzattı. Daha önce listeyi 63 ülkeye uzatmayı planlamıştı. Kararnamede, tatillerini yurtdışında geçiren vatandaşların güvenli ve kesintisiz bir dönüş sağlamak amaçlı kararın alındığı açıklanıyor.  Yeni düzenleme şimdi Başbakan tarafından imzalanmayı bekliyor.

Hükümet tarafından “SARS-CoV-2 virüsü ile enfeksiyonların yayılmasıyla ilgili olarak, Polonya Cumhuriyeti’nin güvenliği açısından hayati önem taşıyan uluslararası uçuşlarda yaşanabilecek sağlık problemlerini en aza indirmek için yasaklama hakkını kullanma hakkı vardır.” şeklinde gayet açıklayıcı bir ifade okundu.

En son Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık tarafından alınan kararın son geçerlilik günü 25 Ağustos idi fakat güncel vakaların hızla artış göstermesinden dolayı karar 25 Ağustos itibarinden geçerli olmak üzere uzatılma kararı alındı.

Hükümet ayrıca, “özünde” listenin 11 Ağustos’ta yürürlüğe giren listenin içeriğiyle aynı olduğunu açıkladı. Tek değişiklik, Andorra’nın uluslararası bir havaalanı olmadığı için Andorra’nın listeden çıkarılması ve Swaziland’ın Eswatini ile değiştirilmesi.

Daha önce hükümet, uluslararası hava uçuşlarındaki koronavirüs yasağını 8 Eylül’e kadar uzatmayı, listeden Çin, Rusya, Singapur ve Sırbistan’ı çıkararak ve Belçika, İspanya, Romanya gibi ülkeleri de dahil etmeyi planlıyordu.

Çin ve Rusya gibi rakamlarda oynama yaptığı yabancı kaynaklar tarafından bahsedilen iki ülkenin listeden çıkarılması ülkede bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı. Vaka sayılarının düşüşe geçtiğini ve hatta tedavide olumlu cevap aldıkları ilaçlar geliştirdiğini açıklayan bu iki ülkenin süreci nasıl yöneteceği merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir