Polonya-Endonezya Ekonomik ve Siyasi İlişkileri

Büyükelçi, Polonya ve Endonezya İlişkilerinin Geleceğini Anlatıyor

Fotoğraf: Varşova’daki Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin izniyle

Siti Nugraha Mauludiah, Endonezya’nın Polonya büyükelçisidir. İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 65. yıldönümü vesilesiyle Asia Times’a özel bir röportaj verdi. Röportajın birinci kısmı:

Adriel Kasonta: 65 yıllık temaslarından sonra Polonya ile Endonezya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyükelçi Siti Nugraha Mauludiah: Polonya ile Endonezya arasındaki siyasi ve ekonomik alanda ikili ilişkilerin yıllar içinde sürekli geliştiğini ve güçlendiğini gözlemliyorum. İkili iş birliği sadece yürütme organları arasında değil, aynı zamanda yasama ve yargı dalları arasında da gerçekleşmiştir. Ayrıca son yıllarda milletler arası iletişim ve sosyo-kültürel iş birliği de artmaktadır.

Her iki ülkenin devlet başkanları ve hükümet başkanları tarafından bir dizi devlet ziyareti ve ekonomik alanda ziyaretler olmuştur. Endonezya tarafından 1959’da Başkan Sukarno’nun ziyaretleri, ardından 2003’te Başkan Megawati Soekarnoputri ve 2013’te Başkan Susilo Bambang Yudhoyono’nun ziyareti.

Polonya’dan Cumhurbaşkanı Aleksander Zawadski (1961), Başkan Aleksander Kwasniewski (2004) ve Başbakan Marek Belka’nın (2005) ziyaretlerini hatırlıyorum. Son birkaç yılda Endonezya’ya bir Polonya başkanlık ziyareti planı olduğu konusunda bilgilendirildim. Covid-19 salgını çözüldükten sonra bu ziyaretin gerçekleşebileceğini umuyoruz.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ve Polonyalı mevkidaşı FM Jacek Czaputowicz Eylül 2019’da. Fotoğraf: Varşova’daki Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin izniyle

Siyasi olarak, Polonya ve Endonezya birçok küresel konuda ortak paydada buluşuyor ve iş birliği yapıyorlar. İki ülke geçen yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimî olmayan üyeleri olarak oturuyordu. Şimdi iki ülke de İnsan Hakları Konseyi’nde. Endonezya ve Polonya, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yanı sıra kalkınmanın doğru gidişatı konularında ortak görüşlere sahip.

Ekonomik alanda, Endonezya ve Polonya enerji, tarım, turizm, sağlık ve eczacılık, savunma ve ulaşım gibi çeşitli sektörlerde iş birliği içerisindedirler.

Yıllık toplam ikili ticaret yaklaşık 600 milyon ABD Doları ile 700 milyon ABD Doları arasında ve üçüncü bir ülke üzerinden ticareti de dahil edersek, toplam ikili ticaret 1 milyar ABD Doları’na ulaştı. Aynı zamanda, Polonya’dan Endonezya’ya yapılan yatırımlar yıllar içinde her zaman artış göstermiştir. Sonuncusu ise 100 milyon dolarlık enerji sektörüne yapılan yatırımdı. Endonezya ve Polonya artık kendi coğrafyalarında kilit aktörler olduğundan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yakın gelecekte daha da ilerleyeceğine inanıyorum:

ASEAN’da Endonezya ve Avrupa Birliği’nde Polonya. Dahası, AB ve Endonezya arasında devam eden Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (Comprehensive Economic Partnership Agreement) müzakereleri sonuçlandığında, şüphesiz ikili ticareti ve yatırımı artıracaktır.

AK: Polonya’nın Endonezya’ya ve Endonezya’nın Polonya’ya olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Mevcut eğitim ve kültür alışverişi, iki ülkenin birbirini doğru bir şekilde tanıması için yeterli fırsatlar sağlıyor mu? Bu alanda bir iyileştirme düşünüyor musunuz?

SNM: Her ülkenin birbirine karşı alaka düzeyinin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Ülke, yerel gelişmelerde veya bölgesel konularda etkisini artırdıkça büyür. Kısa vadede, Endonezya ve Polonya’nın uluslararası diyaloğunun gelişmekte olduğunu söylemek istiyorum. Karşılaşılan zorluk, ikili ilişkileri geliştirmedeki fırsatları ve zorlukları keşfetmek için bu uluslararası etkileşimin nasıl sunulacağıdır…

AK: Güneydoğu Asya perspektifinden baktığınızda, Polonya’nın en büyük ekonomik varlığı sizce nedir?

SNM: Polonya’nın en büyük ekonomik varlığı stratejik konumu. Baltık Denizi’ne erişimi olan Batı ve Doğu Avrupa arasında yer alan Polonya, yalnızca Doğu Avrupa’dan gelen ürünler için değil, aynı zamanda Avrupa dışındaki diğer ülkelerden de Avrupa Birliği pazarına girmek için bir kapı haline geldi.

Polonya, aynı zamanda, rekabetçi işgücü maliyetlerinden sağladığı görece daha düşük üretim maliyetlerinin rekabet avantajı ve ekonomik alanda sunduğu teşviklerle Avrupa’nın ticaret başkenti haline gelmiştir.

Polonya’nın devamlı %4’ün üzerinde bir büyümesi var. Diğer Avrupa ülkelerinde çift haneli negatif büyüme olurken, IMF, Polonya’nın önümüzdeki yıl yalnızca tek haneli negatif büyüme yaşayacağını öngörüyor.

Covid-19 pandemisinden etkilenmeyen ve hatta büyümekte olan bilgi teknolojisi ve iş hizmetleri alanlarındaki işletmeler, ülke ekonomisinin dayanıklılığının temel unsurlarından bazılarıdır.

AK: Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi. Yalnızca ülkenin başkenti olan Cakarta’nın 30 milyondan fazla nüfusu var. Büyüklük, etnik çeşitlilik ve coğrafi konum (17.000 ada, üç saat dilimi), ülkenizin muazzam ekonomik potansiyelini göstermektedir. Ne yazık ki, Asya ve Pasifik’teki tüm ülkeler arasında Polonya hala en az Endonezya’ya ihracat yapıyor. Sizce bunun sebebi nedir ve mevcut durumun değişebilmesi için bu konuda ne yapılmalıdır?

SNM: Anahtar bilgidir. Pek çok Polonyalı Endonezya hakkında bir şey bilmiyor ve bunun tersi de geçerli. Endonezya’yı bilen Polonyalılar için bile sadece Bali’yi veya doğamızın ve geleneğimizin zenginliğini bildiklerini düşünüyorum.

Ancak Endonezya’nın 265 milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu veya dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olduğunu bilmiyorlar; GSYİH’sının (PPP, 2020) küresel olarak yedinci sırada olduğunu veya Endonezya’yı G20’ye yerleştiren 16. sırada (nominal, 2019) olduğunu; ‘’Asya ekonomik kaplanlarından’’ biri olarak ünvanının, son 10 yıldaki istikrarlı ekonomik büyümesine borçlu olduğunu ve büyümenin yıllık minimum %5 olduğunu.

Dahası, pek çok Polonyalı Endonezya’nın doğal kaynaklar açısından zengin olduğunu bilmiyor. En büyük kömür ve rafine kalay ihracatçısıdır. Aynı zamanda önde gelen altın, boksit, kurşun, çinko ve bakır ihracatçısıdır. Dünyadaki en büyük nikel rezervine sahiptir. Endonezya’da ayrıca jeotermal enerji, petrol ve gaz var. Yenilenebilir enerji potansiyeli de çok büyük.

Özetle, Endonezya sadece ticaret için değil, aynı zamanda yatırım için de potansiyel bir ortaktır. Büyüyen bir orta sınıfa sahip büyük nüfusunun aynı zamanda yabancı ürünler için büyük bir pazar olduğunu da unutmayın. Ek olarak, Endonezya’nın ASEAN üyeliği (öngörülen tek pazar ve üretim üssü ile), ülkeyi yaklaşık 600 milyonluk daha büyük bir pazar için potansiyel bir kapı haline getiriyor.

Polonyalılar (özellikle iş adamları) bu potansiyeli fark etselerdi, şüphesiz Endonezya’yı bir pazar veya yatırım hedefi olarak görürlerdi.

Bu arada, pek çok Endonezyalı da Polonya’yı bilmiyor. Orta Avrupa’nın en büyük nüfusuna sahip olduğu. GSYİH’sının (nominal, 2019) 21. sırada olduğunu ve son 30 yıldır sağlam bir ekonomik büyüme kaydettiğini. Avrupa’nın en çok aranan yatırım noktası haline geldi. Gelirleri artan nüfusu, paralarını egzotik turistik yerlere harcamaya hazır.

Pek çok Endonezyalı işletme Polonya’yı Komünist rejim altında olan, Doğu Avrupa’da bir yerde bulunan ve çok erişilebilir olmayan bir ülke olarak biliyor.

Her iki tarafta da birbirleri hakkında ciddi bir bilgi eksikliği var.

Büyükelçiliğin bu bilgi tutarsızlığını gidermek için yaptığı şey, Endonezya hakkındaki bu röportaj ile Polonya medyasında daha fazla yer almaktır. Sadece kültürümüz değil, ürünlerimiz, turizmimiz ve yatırım destinasyonlarımızla ilgili tanıtım etkinlikler düzenliyoruz. Hem Endonezyalı hem de Polonyalı iş bağlantılarını ve etkileşimlerini kolaylaştırıyoruz.

Hükümet ve parlamentonun yanı sıra özel sektörden ileri gelenlerin ziyaretlerini teşvik ediyoruz. Ayrıca öğrenci, akademisyen ve araştırmacı değişimini teşvik ediyoruz.

Endonezya’yı ziyaret eden daha fazla Polonyalıyla ve bunun tersi, iki ülke hakkındaki bilgiler artacak ve sonunda ekonomik iş birliğini daha da ilerleyecektir.

Ve bu röportajınız şüphesiz Polonya’da Endonezya hakkındaki bilgileri daha geniş bir alana yayacaktır.

Kaynak: https://asiatimes.com/2020/08/envoy-outlines-future-of-polish-indonesian-ties

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir