Polonya’da yeni bir siyasi hareket geliyor “Polonya 2050”

Polonya’da Haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri adayı olan Szymon Hołownia Varşova’da yaptığı bir toplantıda, yeni bir siyasi hareketin başlangıç sinyallerini verdi. Yerel üyelerin gerçek katılımını sağlamak için “Polonya 2050” taslak tüzüğü için hazırlıklara başladığını söyledi. 

Ayrıca “Polonya siyasi örgütlerinde henüz görülmemiş bir şekilde çalışmaya başlama” sözü de verdi. Hołownia Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Dayanışma özgürlüğü hareketinin kurulmasına yol açan 31 Ağustos 1980’de Polonya’nın dönüm noktası olan Ağustos Anlaşmalarının imzalanmasına haraç vermek amacıyla Ağustos ayı sonlarında yeni bir hareketi başlatmayı seçtiğini söyledi. 

Hołownia, Polonya 2050 hareketinin, anlaşmazlıkları çözmenin ve sorunlara çözüm bulmanın en iyi yolu olan herkesimle diyalog gibi dayanışma değerlerini ön plana çıkaracağını vurguladı. Ilımlı ve pragmatik muhafazakâr Hołownia, altı ay önce siyasete girdi ve ülkenin Haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız bir aday olarak yer aldı. İkinci tura kalmayı başaramamasına rağmen, ilk turda güçlü bir oranda oy aldı ve oyların yaklaşık% 14’ünü topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir