Polonya’nın Kredi Notu A2

11 Eylül’de Moody’s, Polonya’nın kredi notunu güncellemedi. Bu, ülkenin uzun vadeli döviz notunun istikrarlı bir görünümle A2’de devam ettiği anlamına geliyor.    Andrew Gombert / PAP / EPA

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 15 Eylül tarihli bir raporunda, iyi yönde büyüme açısından Polonya’nın notunu destekliyor; ülke, önemli bir yapısal açık ve pandeminin ardından mali kurallara dönüş gibi bir dizi kredi sorunuyla karşı karşıya.

Ajans, Polonya’nın kredi profilinin “büyük ve dirençli bir ekonomi” tarafından desteklendiğini söyledi.

Aynı zamanda Covid-19’un 2020’de bir resesyonu tetikleyeceğini ve mali göstergelerde geçici bir bozulmaya yol açacağını da sözlerine ekledi.

‘’Başlıca temel kredi zorlukları arasında nispeten büyük bir mali açık, potansiyel büyümeye ağırlık veren orta vadeli zorluklar ve ekonomi politikası açısından yüksek bir öngörülemezlik bulunmaktadır.’’ sözlerine raporda yer verdi.

11 Eylül’de Moody’s, Polonya’nın kredi notunu güncellemedi. Bu, ülkenin uzun vadeli döviz notunun istikrarlı bir görünümle A2’de devam ettiği anlamına geliyor.

Ajansa göre, bu stabil görünüm kredi profili için, bir yandan pandemiden sonra orta vadeli büyüme beklentileri ve diğer yandan ülkenin kurumsal gücüne yönelik zorluklar gibi bazı riskler barındırıyor.

Moody’s, 2020’de 3,8’lik bir daralmanın ardından Polonya ekonomisinin 2021’de yüzde 4 oranında toparlanmasını bekliyor. Yine de Covid-19 gelişmeleriyle ilgili artan belirsizlik göz önüne alındığında tahminlere yönelik riskler “alışılmadık derecede yüksek”.

Fitch, Polonya için yeni derecelendirme incelemesini 25 Eylül’de ve S&P 2 Ekim’de yayınlayacak.

(PAP) MR / MF

Kaynak: https://www.thefirstnews.com/article/polands-rating-supported-by-good-growth-prospects—moodys-15758

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir