POLONYANIN DOĞA HARİKASI KARKONOSKI PARKI

Karkonoski Park | Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park, Çek Cumhuriyeti ile Polonya arasında doğal bir sınır oluşturan, 1959 yılında koruma altına alınmış, büyük çoğunluğunu ormanlık alanların oluşturtuğu 55.10 km²’lik bir alanda, içerisinde yaklaşık 30 hayvan, 18 damarlı bitki, 14 yosun türü, 27 liken türü barındıran doğal bir park. 

Oldukça fazla dar geçit ve patikaların da bulunması nedeniyle de doğa sporları ile ilgilenenlerin antrenman yeri olma özelliği taşıyor. Bu yüzden Karkonoski Park gezisi sırasında sporcularla sıkça karşılaşmanız mümkün. 

Karkonoski Park içerisinde küçük küçük kasaba tarzı mekanlara rastlayabiliyorsunuz. Özellikle de neredeyse bütün gün parkın içinde yürüdükten sonra dinlenmek ve bir şeyler yeme ihtiyacını karşılamak için bulunmaz yerler. Karşılaşacağınız küçük tesislerin mimarisinin doğaya uygun olarak tasarlanmış. 

Vang Stave Kilisesi

Kasaba demişken, tarihi oldukça ilginç olan Vang Stave Kilisesini de atlamamak lazım. 12. yy’da Norveç’te inşa edilen kiliseyi Prusya kralı, Norveç kralından satın alıyor ve binlerce ağacın ve metalin taşıtarak, 1842 yılında her detayı aynı kalacak şekilde Karkonoski Park içerisine tekrar inşa ettiriyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir