Nükleer Santraller için 39.7 Milyar Dolarlık Yatırım

Enerji, Nükleer Santral, Grohnde, Weser, Nehir, Akşam

Polonya’nın 2040 Enerji Politikası (PEP2040) üç ayağa dayanmaktadır: adil bir geçiş, sıfır emisyonlu bir enerji sistemi ve iyi hava kalitesi. İlk 1-1,6 GWe nükleer ünitesi, 2040 yılına kadar beş ünite ile birlikte 2033 yılında devreye girecek ve 6-9 GWe 2040 yılını takiben devreye girecek. Bunun için olması beklenen yatırım 150 milyar PLN (39,7 milyar USD).

“Geçiş birçok sektörü kapsayacak. Polonya’nın yenilenen 2040 enerji politikası, bunu, enerji sağlama ihtiyacıyla eşit bir şekilde tahminlerinde hesaba katmaktadır. Güvenlik, adil bir geçiş, koronavirüs salgını sonrası yeniden yapılanma, istikrarlı bir işgücü piyasası, ekonominin sürdürülebilir kalkınması ve rekabet gücünü güçlendirmek, “dedi.

Yeni politikaya göre, 2040 yılına kadar kurulu elektrik kapasitesinin yarısından fazlası sıfır emisyonlu kaynaklardan sağlanacak. Açık deniz rüzgar enerjisinin uygulanması ve bir nükleer enerji santralinin kurulması, Polonya için iki stratejik yeni alan ve endüstri olarak bu süreçte “özel bir rol” oynayacaktır. Politika ayrıca açık deniz rüzgar projelerine yönelik 130 milyar PLN yatırımı da içeriyor.

Kurtyka, “Bu, yerli sanayiyi geliştirmek, uzmanlaşmış insan kaynakları geliştirmek, yeni işler yaratmak ve ulusal ekonomi için bir fırsattır.” dedi.

Çevre Bakanlığı’ nın planının hala hükümet tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Stratejik Planlama

Kurtyka , bugün Dünya Nükleer Derneği’nin (WNA)  Stratejik eForum 2020’de nükleer enerjiyle daha güçlü ve daha temiz bir yarın inşa etmek  için üst düzey panele hitap  ederken, Polonya’nın yeşil enerji kimliğiyle ünlü olduğunu söyledi. Nükleer enerjinin benimsenmesiyle bu itibarın daha da artacağını söyledi.

Kurtyka, Aralık 2018’de Katowice’de düzenlenen COP24’ün başkanı olmadan önce Polonya Enerji ve Çevre Bakanlık sekreteriydi. Bir yıl sonra, yeni kurulan Çevre Bakanlığı’nın başına atandı. Kurtyka,  50’den fazla ülke ve iklim sözleşmesinin tarafları tarafından Katowice’deki COP24’te imzalanan Adil Geçiş Deklarasyonu’nun kabul edildiğini hatırlattı. Katowice, uzun bir kömür madenciliği geleneğine sahip bir bölge olan Silezya’nın başkentidir.

Başlık: Fotoğraf: Dünya Nükleer Birliği - Açıklama: Fotoğraf: Dünya Nükleer Birliği

Kurtyka, Stratejik eForum katılımcılarına yaptığı açılış konuşmasında, “Aralık 2018’den bu yana, giderek daha fazla zorlukla karşı karşıyayız ve nükleer gibi temiz, istikrarlı ve ölçeklenebilir enerjinin böylesine önemli bir kaynağını ihmal etmeyerek bunun üstesinden gelmemiz giderek daha önemli hale geliyor,” dedi. “Ve bu nedenle, Polonya enerji

Fotoğraf: Dünya Nükleer Birliği                                            sisteminin evrimine baktığımızda,

yenilenebilir teknolojilerde eşi görülmemiş bir büyüme ile karşı karşıyayız. Bloomberg tarafından önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın ‘en sıcak’ yeşil pazarı olarak tanındık.”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2019 ile 2024 arasında Polonya’nın yenilenebilir enerji kapasitesinde %65’lik bir büyüme olacağını tahmin etti ve Kurtyka bunun “zaten iyi bir haber” olduğunu ve ‘’Polonya’nın sıfır emisyonlu enerji sisteminin önümüzdeki 20 yıl içinde mevcut konvansiyonel enerji sisteminin boyutunda olmasını bekliyor.’’ diye ekledi.

“Ama bu nükleer olmadan olmaz. Neden? Yenilenebilir enerji kaynaklarının kesintiye uğramasıyla karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz” dedi.  ‘’Analiz ettiğimizde, her yıl 9-10 güne varan, karada veya denizde yeterli güneş veya rüzgara sahip olmadığımız dönemler olduğunu gördük…’’

1990’dan bu yana kesintisiz ekonomik büyümeye sahip olan yalnızca iki OECD ülkesinden biri olarak bu, Polonya için giderek daha önemli hale gelecektir.

“Elbette, COVID-19 ile karşı karşıyayız ve bu farklı bir hikaye, ancak Polonya’daki yaşam kalitesinde çok büyük bir artış var. Bununla mücadele edersek önümüzdeki 20 yılın Polonya için çok başarılı olacağını öngörüyoruz doğru ve bence sektörümüz için istikrarlı ve rekabetçi enerji sağlamanın bu ‘işleri doğru yapma’ denkleminin bir parçası olduğunu düşünüyorum.

“Bu nedenle, Bakanlar Kurulumuz tarafından kabul edilecek bir enerji politikası ve Polonya nükleer programı taslağını yayınladık. Çevre Bakanlığı olarak bizler bu iki belgeye ev sahipliği yapıyoruz ve önümüzdeki 20 yıl içinde burada, Polonya’da yepyeni bir nükleer reaktör filosu inşa edeceğimizi umuyoruz. İlk reaktörün 2033’te hazır olmasını bekliyoruz ve ardından her iki yılda bir filonun 2040’ın başında altı nükleer reaktöre ulaşması için yeni bir reaktör inşa edilecek. Polonya endüstrisi ve toplumu için temel enerjiyi sağlıyor olacak. “

Aynı zamanda yeni iş alanlarının da açılacağını ekledi.

“Elektriğin 21. yüzyılda enerji dönüşümünde giderek daha önemli bir rol oynadığını görüyoruz. IEA, nihai enerji tüketiminde elektriğin payının 2040 yılına kadar %19’dan %24’e yükseleceğini öngörüyor ve Polonya gibi bir ülkede bu daha da yüksek olur.”

Polonya, AB’deki en büyük elektrikli otobüs üreticisi ve ihracatçısıdır. “Çevre Bakanlığı’nın 2025’ten başlayarak geliştirdiği planlardan, Polonya’nın tüm büyük şehirlerinde – yani 100.000’den fazla nüfusa sahip ve 44 şehre sahibiz – artık içten yanmalı motorlu otobüsler satmak zor olacak. İster akülü ister hidrojen olsun sıfır emisyonlu otobüslere geçeceğiz. “

…Bakanlık, yüksek sıcaklıkta gaz soğutmalı bir araştırma reaktörü inşa etmek için Japon Atom Enerjisi Kurumu’na danışıyor. “Bu teknolojinin son derece umut verici olduğunu görüyoruz ve uluslararası bir iş birliği ile Polonya’da bir araştırma reaktörü inşa edilmesini istiyoruz ve yine de hidrojen üretimine yönelik çözümün bir parçası olarak yüksek sıcaklık reaktörü görüyoruz.” dedi.

“Hidrojen üretiminin nükleerle de yapılabileceğini görüyor ve hidrojen ekonomisinin önümüzdeki yıllarda, özellikle burada Avrupa Birliği’nde önemli bir rol oynayabileceğini görüyoruz ve diğer Avrupalılarla birlikte çalışıyoruz…’’

Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) Aralık 2018’deki BM iklim görüşmeleri öncesinde hazırladığı rapora atıfta bulunarak şu sonuca varmıştır: “Sonuç olarak, Polonya perspektifi, karşı karşıya olduğumuz ve devreye girmeye hazır olduğumuz eşi benzeri görülmemiş bir geçiş sürecidir. Özellikle IPCC panelinin COP24 için gösterdiklerinden sonra, çekirdeği çözümün bir parçası olarak kabul etmemiz önemlidir. “

World Nuclear News

Kaynak: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Poland-plans-USD40-bn-investment-in-new-nuclear-pl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir