Panzehir / Metin ÖZDEMİR

PANZEHİR / Metin ÖZDEMİR

Nefretin panzehiri sevgi,
Yalanın panzehiri hakikat,
Cehaletin panzehiri eğitim,
Düşmanın panzehiri dost,
Günahın panzehiri tevbe…

Değerli dostlar toplumların içinde bulunduğu olumsuz koşullardan kurtulabilmeleri için benim reçetem şahıslar değil partiler değil siyaset üstü olarak düşündüğüm eğitim olmuştur. Şahıslar da, siyaset de geçicidir. Hakiki ve ahlaki eğitim ile birlikte vicdan, merhamet kesinlikle olmalı. Ben buna inanıyorum. Vicdansız ve merhametsiz büyüyen bir çocuk her ne kadar eğitim donanımı tam olsa da o ülke için bir beladır. Sahip olduğu eğitimi canlar kurtarma adına değil canları öldürmek için kullanabilir.

Toplumdaki çürüme öyle bir anda gelmez. Bencillik, ego, kibir abidesi insanlar ve bunların gücüne korkudan, gelecek endişesinden dolayı tapanların çoğalmasıyla oluşur. Bir ülkede eğitim yoksa eğitim fakültesine, hukuk yoksa hukuk fakültesine ihtiyaç var mı ki? Dört tarafı betonla çevrili olmaktan öteye geçemez. Aydınlar aydınlığın izzetini, şerefini koruyamıyorsa aydınlar ülkeyi bizzat karanlığa götürür. Bir ülkede nerede sorun varsa oraya gelenlerin eğitiminde, ahlakında sorun vardır.
Ağza sürülen zehirli ballar vardır. Bal tattığını zannedenler aslında zehri de almışlardır. O balı şifa zanneder ki en kötüsü bundan sonra başlar. Satın alınamayan insan olmak lazım. Bırakın sizin değerinizi üç beş kişi değil Allah(cc) belirlesin. Ahlaki erozyon başladığı andan itibaren insan artık tevbe yolunu da yitirmişse vay haline! Başkalarının elinde bir kukla olmaya mahkumdur. Ta ki tevbeyle günahlarını tek tek temizleyip, yediği kul haklarını tek tek helal ettirerek… O günah yollarına hiç girmemek gerek. Helal dairesinde kalmak, kalabilmek önemli. Allah(cc) rızkına kefil olmuş. Daha ne istersin? Şeytan insanı para, makam, mal, nisa ile kandırıyor. Ne çok kanan var…
Şeytanın bazen bir şey yapmasına bile gerek kalmıyor ne yazık ki!
Günahın panzehiri tevbe… Dedim ya en iyisi hiç günahlı yollarda dolaşmamak. Zihnen, bedenen, ruhen… Konuşurken dili üsluplu kullanmalı. Dil sertse zehirdir, sevgi dolu ise panzehirdir.
Umuttan, sevgiden, eğitimden, tevbeden daha güçlü panzehir tanımıyorum hayata tutunabilmek için. Ölümü de unutmadan yüreğinizde sevdiklerinize, hayallerinize tutanacağınız bir hayaliniz olsun!

Dünyada çok kırılacağız belki. Bu yüzden kalbinizde panzehiri birlikte taşıyın. Sevgi ile kalbinizde nefretin yaşamasına izin vermeyin. Kalbiniz cennet ise cehennem size ne yapabilir?
Şu ölümlü dünyada insanların çöllerine göl olun, hastalıklarına şifa olun. Bir gün bakmışsınız göl olduğunuz, şifa olduğunuz insanları da Allah(cc) ummadığınız anda panzehir olarak gönderiverir. Tüm sıkıntılarınızı hafifletir. Kim bilir? Kalpler Allah’ın(cc) elinde…
Bazen de mikrobu, savaşı, cehaleti besleyenler panzehir üretmeyi sevmezler. Onlara inat, insanlık için panzehir olmak zorundayız. Eğitim ile, ahlak ile, merhamet ile, vicdan ile… Yılanların cirit attığı dönemde panzehirimizi mutlaka hazır tutmalıyız.
Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var. (Friedrich Nietzsche)
Tüm zehirlere panzehir olalım, sevgisiz kalan yerleri sevgi ile sulayalım, cahil kalan nesli eğitim ile donatalım, ümitsiz kalanları ümit aşılayalım Allahım! Muhabbetine her daim muhtacız!
Hayatta diğerleri için zehir misin panzehir mi?
Metin ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir