Polonya ile Litvanya Arasında Yeni Elektrik Ağı Yatırımı

AB, Polonya ile Litvanya arasındaki su altı elektrik ağı için yüksek miktarda yatırım yaptığını açıkladı.

Polonya ve Litvanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan bir elektrik ağı için Avrupa’daki enerji altyapısını iyileştirme çalışmalarının bir parçası olarak AB’ den büyük miktarda fon alınacak.

Enerji altyapısı ekonomik öneminin yanı sıra güvenlik açısından da önemlidir. Daha gelişmiş enerji altyapısı, AB üye devletlerinin Rusya gibi diğer ülkelerden gelen enerji kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmesine yardımcı olabilir.

AB, bu iyileştirmelere yatırım yapıyor: 1 Ekim’de, üye devletler, AB’nin Avrupa’yı Birleştirme Tesisinin bir parçası olarak on enerji altyapı projesine yaklaşık 1 milyar avro yatırım yapma önerisini onayladı.

Tahsis edilen 998 milyon avrodan en büyük miktar, Polonya’nın elektrik sistemlerini kuzeyindeki üç Baltık Devleti ile entegre eden bir projeye gidiyor: Litvanya, Letonya ve Estonya. Genel olarak, Baltık Senkronizasyon Projesi, bu finansman turundaki diğer tüm projelerden çok daha fazla, 720 milyon avro alacak.


Yeni fon, Polonya ile kuzeydoğu komşusu Litvanya arasında bir su altı elektrik ağı olan Harmony Link’ in inşasına harcanacak. Bu enerji ağı kabloları, bölgedeki enerji altyapısının gelişimini destekleyecek ve Baltık Denizi’ ndeki bir açık deniz şebekesinin yapı taşı haline gelecektir.

AB Enerji Delegesi Kadri Simson’ a göre, on proje “daha modern, güvenli ve akıllı bir enerji altyapısına katkıda bulunacak.’’

Seçilen diğer projeler arasında Macaristan’da akıllı bir elektrik şebekesi projesi olan Danube Ingrid ve Polonya’nın güney komşularından biri olan Slovak Cumhuriyeti yer alıyor. 102 milyon Euro alacak proje, ağ yönetimini iyileştirecek, kalite ve güvenliği artıracak.

Kaynak: https://www.thefirstnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir