Polonya ve ABD Arasında Nükleer Santral Anlaşma

Bu haftanın başlarında, Polonya ve ABD, Polonya’nın sivil nükleer enerji programının geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmak için 30 yıllık hükümetler arası bir anlaşma duyurdular. ABD Enerji Bakanı Dan Brouillette anlaşmayı 19 Ekim’de imzaladı ve Naimski dün (22 Ekim) imzaladığını söyledi. Polonya, ülke temiz enerji ekonomisine geçerken 2040 yılına kadar altı yeni nükleer güç ünitesi inşa etmeyi hedefliyor.

Westinghouse, Bechtel ve Southern Company, tasarım raporunun hazırlanmasının ilk aşamasına katılacak. Bu hazırlık çalışmasına ek olarak, her iki hükümetin temsilcileri, ABD finans kurumları ile birlikte, Polonya nükleer enerji programının finansman yapısı için teklifler hazırlayacaklar.

Naimski, “Tüm bunlar Polonya-Amerikan Yönlendirme Komitesi tarafından koordine edilecek,” dedi. “Hem hükümetlerin hem de mali kurum ve kuruluşların temsilcileri ve enerji sektöründeki stratejik yatırımların uygulanmasında deneyime sahip uzmanlar, önümüzdeki aylarda çalışmalarına katılacak. Komite, nihai bir kavramsal ve idari rapor hazırlayacak. Polonya hükümetinin teknoloji seçimine karar vermesi için temel oluşturacak ve Polonya’da nükleer enerji santrallerinin inşası için 20 yıllık programın uygulanmasında stratejik bir ortak olacak. “

“Çok yıllı bir perspektiften,” anlaşmanın iki ülke arasındaki işbirliğinin “tüm yelpazesini” tanımladığını söyledi: düzenleme, araştırma ve eğitim; tedarik zincirlerinin geliştirilmesi; sivil nükleer enerji konusunda halkı bilinçlendirmeye yönelik kampanyalar; ve Avrupa’nın başka yerlerindeki nükleer enerji sektöründeki projelerde işbirliği.

“Yapılan anlaşma, Polonya Hükümeti tarafından 2 Ekim 2020’de kabul edilen Polonya Nükleer Enerji Programının güncellenmiş bir versiyonunun uygulanmasına yönelik hazırlıkların bir parçasıdır” dedi.

Naimki dün gazetecilere verdiği demeçte, Polonya ilk nükleer santralini 2033 yılına kadar inşa etmeyi planlıyor, ancak henüz bir finansman planı yapmadı.

Kaynak: www.world-nuclear-news.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir