Polonya’da Üç boyutlu yaya geçitleri

Polonya’da üç yeni ve farklı yaya geçidi inşa edildi. Üç boyutlu illüzyon sayesinde, sürücülerin ayaklarını gazdan daha etkili bir şekilde çekmelerini sağlayan bir engel gibi görünüyorlar.

Üç boyutlu yaya geçitlerinin ilk kez ortaya çıktığı yer  Yeni Delhi, Hindistan’dır. Polonya’da da bu uygulama Miechów, Lesznowola ve Bartoszyce şehirlerinde başlatıldı. Çok boyutlulukları, yüksek, gerçek bir engel izlenimi veren bir yanılsamadan oluşur. Bu, sürücülerin karşıya geçmeden önce yavaşlamasına izin verir.

Böyle bir çözümü ilk deneyen Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılan araştırma, araçların 3D’ye geçmeden önceki ortalama hızı yüzde 40’a kadar çıktı. 3B uygulaması başladığında ise bu oran çok ciddi derecede düştü. Bu tür sonuçlar tüm dünyanın ilgisini çekti ve son üç yılda diğerlerinin yanı sıra İzlanda, Londra, Çin ve Fransa’da üç boyutlu “zebralar” uygulamaya kondu.

        Fikir, sürücüler arasında ilk endişeleri artırdı. Bazıları, bu tür yol işaretlerinin tehlikeli olduğunu çünkü sürücüleri korkutabileceğini ve acil frenlemeyi tetikleyebileceğini savundu. Böyle bir risk yok. Optik illüzyon, sürücülerin dikkatini çekecek kadar hassas, ancak aynı zamanda ayaklarını gazdan çekecek kadar da etkilidir. Yeteneklerinizi kullanarak her şey için yetkilileri suçlamayı bırakıp insanlığın en büyük sorunlarını çözmelerine yardım etmeye başlamanız gerektiğine inanıyorum.

Uygulamada Polonya’da beğenildi. Çok yakın zamanda ülkenin birçok yerinde bu tür uygulamaları görmeye başlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir