Yeni Ekonomik Plan Yatırım Üzerine

Başbakan Mateusz Morawiecki Cuma günü yaptığı açıklamada, Polonya hükümetinin yatırım ağırlıklı yeni bir ekonomik programın ana hatlarını yakında açıklayacağını söyledi.

Morawiecki Wirtualna Polska haber portalına verdiği demeçte, “Önümüzdeki haftalarda, sağlık ve barınma alanında da büyük yatırım önemi olan yeni bir ekonomik programın temellerini sunmak istiyoruz.”

Programın, ekonominin modernizasyonu ile ilgili sorunlar gibi, covid sonrası dünyada halihazırda ortaya çıkan ana sorunları ele alacağını sözlerine ekledi. Yeni planın başlatılmasından önce girişimcilerle bir dizi toplantı yapılacağını söyledi.

Morawiecki, “transatlantik dünyanın çeşitli üretim ve yapısal bağlantıları bütünleştirmesi” için teşviklere ihtiyaç olduğunu açıkladı.

“Bu, tedarik ve üretim zincirinin çeşitli bölümlerinin Polonya veya Orta Avrupa’ya transferini, aynı zamanda sağlığın korunması ve modern eğitime yapılan büyük yatırımları da içeriyor” dedi.

Morawiecki ayrıca enerji altyapısı ve temiz havaya önemli yatırımlar yapacağına söz verdi.

“Yerel yönetimleri beton şehirler inşa etmeyi bırakıp yeşil alanlar yaratmaya çağıracağız. Ve nükleer enerjinin gelişimini de unutmayalım” diye ekledi.

Morawiecki, Kasım ayından sonra devlet bütçe açığının 13,2 milyar PLN’ye (2,9 milyar EUR) ulaştığını ve tüm yıl için 100 milyar PLN’nin (22,4 milyar EUR) altında kalmasının beklendiğini söyledi.

“Kasım ayında birkaç düzine milyarlık bir açık beklediğimiz için hatırı sayılır bir tamponumuz var. 2021 için bazı harcamaların ön finansmanını yapacağız” dedi.

Kaynak: www.thefirstnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir