DÜNYA DÖNER KEBAP ET ŞİRKETİNİN SAHİBİNE 3 AY GÖZALTI KARARI

Dünya Döner kebap et şirketinin sahibine 3 ay gözaltı kararı verildi. Zanlının daha az vergi ödeyerek cirosunu azaltan bir suç örgütü oluşturduğundan şüphelenilmesiyle sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Skandala toplam 6 kişi karıştı.

Zielona Góra’dan Abw emniyet mensubları, daha önce de bildirdiği gibi,Zduny’de Poznań’daki Ulusal Savcılığın yerel departmanının emriyle hareket ederek fabrika ve lojmanlara bir baskın düzenlemişti.

Gözaltına alınan 6 kişiden, Türk asıllı bir Alman mahkeme kararıyla geçici olarak tutuklandı.

Ömer A. – Grubun lideri organize suç grubunu yönettiği, kara para akladığı ve vergi suçu işlediği iddialarını duydu. Grup, gelir vergisi ve KDV vergi matrahını azaltarak cirosunu düşük gösterme iddialarıyla tutuklandı.Mahkeme savcının tutuklama talebini kabul etti.

Diğer tutuklulardan biri 500 bin zloty kefaletle serbest bırakıldı. Geri kalanlarda bu kefaleti öderlerse serbest kalacaklar. Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, suç örgütü 2012 yılından beri faaliyet gösteriyor.

12 Ocak’ta yapılan polis aramalarında, 14 milyon zloty den fazla nakit para ile 2012-2020 dönemine ait 2,1 milyon zloty değerinde lüks otomobil, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer elektronik eşyalara polis tarafından el konuldu. Banka hesaplarına kilitlemeleri de yapıldı.

Kefaletle serbest bırakılanlarda dahil olmak üzere herkesin birbiriyle ve tanıklarla temas kurmasının yanı sıra ülkeyi terk etmesi de yasak. Şüphelilere karşı iddia edilen eylemler karar alınmasında neticesinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Cumhuriyet Savcılığı, davanın gelişimine göre başka tutuklamalar da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir