EU’DAN POLONYA’YA 4.3 MİLYAR EURO

   Avrupa Birliği, Polonya’ya 4,3 milyar euro tutarında kredi tahsis etti. Polonya, pandemiden etkilenen işleri ve işçileri korumak için tasarlanan AB’nin SURE programı kapsamında 4,3 milyar euro kredi aldı.

  Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen “Pandemi nedeniyle yarı zamanlı ve evden çalışmaya uyum sağlamaya zorlanan işverenleri ve çalışanları finanse etmek için tasarlanan destek kapsamı çerçevesinde Polonya’ya verilecek toplam destek 11,2 milyar avro olacak. Bu nedenle yakın gelecekte Polonya yaklaşık 7 milyar Euro daha fazla alacak ”dedi.

 SURE programı kapsamında Polonya’ya ek olarak şu ülkelerde destek alacaklar.Macaristan (504 milyon euro kredi şeklinde), Kıbrıs (479 milyon euro), Slovenya (1,1 milyar euro), Yunanistan (2,7 milyar euro) ve Letonya’dan (192 milyon euro).

SURE Vakfı, tüm üye devletlere 100 milyar avroya kadar mali destek sağlayabilicek. Avrupa Komisyonu, tahvillere yatırımcı ilgisinin yüksek olduğunu ve bunun bir kez daha çok iyi değerleme koşulları sağladığını belirtti. AB ülkeleri bunlardan doğrudan yararlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir