POLONYA’DA İLTİCA SAYISI AZALIYOR

   2021’in ilk çeyreğinde Polonya’da mülteci statüsü için 720 yabancı başvuruda bulundu. Yabancılar Dairesi’nin basın servisinin bildirdiğine göre, 2021’in ilk üç ayında  720 yabancı mülteci statüsü için başvurdu. Bu başvuruların en fazlasını 265 yabancıyla  Belarus oluşturuyor.  Başvuru sayısı bakımından ikinci sırada 193 kişi ile Rus vatandaşları yer alırken, onu 61 başvuru ile Afganistan izliyor. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 2021’in ilk çeyreğinde toplam başvuru sayısı neredeyse % 20 daha azdı. Bu yılın ilk çeyreğinde, 119’u Belarus vatandaşı, 33’ü Rusya ve 12’si Türkiye’den olmak üzere 186 yabancı mülteci statüsü veya ikincil koruma aldı. Belaruslularla ilgili olarak alınan tüm kararlar olumlu olarak sonuçlandı. Bununla beraber 307 yabancıya talep edilen sığınma statüsü verilmedi. Çoğu Rusya vatandaşıydı – 142 kişi.

   İçişleri Bakanlık açıklamasına göre, Polonya’da uluslararası koruma için başvuran kişilerin sayısı, geçen yıl Belarus’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra arttı. Ağustos 2020’den Mart 2021’in sonuna kadar 630’dan fazla Belaruslu bu tür başvurular yaptı. Bakanlık, başvuru sahibinin menşe ülkesinde zulüm görme veya can ya da sağlık kaybı riski altındaysa uluslararası korumanın sağlandığını açıklar. Her başvuru, kişinin korunması gerekip gerekmediğini kontrol etmek için münferit vakaları ayrıntılı olarak analiz eden Yabancılar Bürosu tarafından bireysel olarak incelenir.

Mülteci prosedürü sırasında yabancılar, Yabancılar Dairesi tarafından sağlanan sosyal yardımdan (konaklama, yemek, tıbbi bakım dahil) ve eğitimden (Lehçe dil çalışmaları, kurslar dahil) yararlanabilirler. Nisan ayı başlarında, Yabancılar Dairesi’nden 3.400 kişi sosyal yardım aldı. Bunların arasında 1500’e yakın Rusya vatandaşı, 635’i Belarus vatandaşı ve 470’si Ukrayna vatandaşı oluşturuyor. Ek olarak, departman Polonya’ya taşınan Belarusluların sayısında bir artış olduğunu belirtti. Şu anda 30 binden fazla Belarus vatandaşı Polonya’da oturma iznine sahip. Son iki yılda bu sayı yaklaşık % 50 arttı. Yaklaşık% 64’ü 18 ile 40 yaşları arasındaki kişilerdir. Toplamın % 55’i erkek. Belarus’luların çoğu, Polonya kökenli olmaları nedeniyle verilmiş bir oturma iznine ve bir Polonyalı kartına sahiptir. Çoğunluk ( sadece 20 binden fazla Belaruslu ) kalıcı oturma iznine sahip ve ağırlıklı olarak Polonya menşeli.

   Geçici oturma izni başvurularının sayısı artıyor. Şu anda, neredeyse 10.000 müracaat var. Bunların yaklaşık % 70’i istihdamla bağlantılı olarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir