SİRUVİA” PRZESEK’TE JAPON BAHÇESİ

Ekolojik bir cennet gibi , gözlerinize, ruhunuza bayram ettirecek bir yer; Pseseka köyünde Japon bahçesi.

Duyanlar bilir ve unutmaz ama duymayanlar için bu yazıyı okuduktan sonra siz de bu bahçeyi görmek isteyeceksiniz. “Siruvia” Przesek’teki Japon bahçesi, Polonya’nın en büyük bahçelerinden biridir. Yeşilin tüm tonlarının yanısıra leylek,pembe,kırmızı,mavi,sarı tüm renklerin farklı tatlı kokularıyla binbir çiçekten gönlünüze yayıldığını hissedecek, bu bahçeyi gezerken bu yolculuğun hiçbitmemesini isteyeceksiniz.

         1.5 hektarlık bir alanda yedi gölet, birçok dere ve birkaç şelalenin süslediği Japon Bahçesinin tamamı Japon bahçeleri ilkelerine ve sanatlarına da uygun olarak tasarlanmıştır. İlkbaharda bahçe dediğimiz gibi bir renk cümbüşüdür. Aşağı Silezya’nın en yüksek oyun alanı olan bahçede çocuklar için özel bir şey alan da mevcuttur. Çeşitli zorluk seviyeleriyle tasarlanmış alan, Siruvia Japon Bahçesi’ne gelen yaşlı ve genç ziyaretçilerin becerilerini test etmelerine olanak tanır. On metre uzunluğundaki kaydıraklar, adrenalin arayan gençlerin heyecanlarına cevap verecek. Çocukların en çok sevdiği şey, 500 ton beyaz kum içeren devasa bir kum havuzu. Bahçeyi gezerken yorulanları Japon geleneğinin önemli sembollerinden biri olan gerçek Japon çayı seramonisi mest edecektir.

Geniş bonzai ağaçları koleksiyonu, Japon bahçesi Siruvia’nın bir başka cazibe merkezidir. Japonya’dan getirilen, 100 yaşına kadar farklı türlerdeki bonzai ağaçları, bahçenin zenginliğini arttıran başka bir güzellik olarak yer alır. Prestijli Çiçek’te Sunulan Bonsai Siruvia Bahçesinde, Japon kültürünün en büyük özel koleksiyonlarından birini bulacaksınız. Sergide Edo döneminden kalma (17. – 19. yüzyıllar) orijinal sergiler yer alıyor. Koleksiyonun gururu, 800 yıllık benzersiz bir sanat eseridir. Bu eser, Kamakura döneminin önemli figürlerinden (XII-XIV yüzyıllar) Tachi kılıcı. Modernliği sevenler ise bu bahçede, ilginç bir multimedya masası ve bir samuray hologramı da bulacaklar.

Adres; Japoński ogród Siruwia, Przesieka, st. Brzozowe Wzgórze 8b

Günler: 10:00 – 19:00

Biletler: 1 Mayıs – 16 Mayıs – 29 PLN (15-64 yaş), 25 PLN (4-14 yaş);

17 Mayıs’tan itibaren – 33 PLN (15-64 yaş), 29 PLN (4-14 yaş); 3 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir