AVRUPA’NIN YATIRIMI CEZBEDEN ŞEHRİ; LODZ

Lodz, Orta ve Doğu Avrupa’nın iş dünyası için dost şehri olarak kabul edildi.

Lodz, 2021 yılı Gelişen Avrupa’nın Geleceği Ödülleri’nde yükselen Avrupa’nın şehir olarak en iyi iş dostu şehri seçildi. Şehir, 100’den fazla küresel uzman, saha danışmanı ve analistten oluşan bir jüri tarafından seçildi. 200.000’den fazla nüfusa sahip gelişmekte olan Avrupa’da 100 şehir hakkında fikirlerini bağımsız olarak soran İş Ortamı Algı Endeksi’nde zirvede yer aldı.

Geçen yılın birincisi Budapeşte dördüncü sıraya gerilerken, Prag ikinci, Ljubljana (Slovenya) ise üçüncü sıraya yükseldi. Ukrayna’nın başkenti Kiev ilk beşte yer aldı. 100 uzmandan sekiz farklı kategorinin her birinde beş şehir seçmeleri istendi: Marka; ekonomik potansiyel; iş ortamı; Yetenek havuzu; akıllı şehir geliştirme; altyapı ve bağlantı; yaşam kalitesi; yerel makamlardan destek gibi kategorilerde şehirlerin gelişmeleri ele alındı. Avrupa Kurucusu ve Endeks Koordinatörü Andrew Wrobel, “Lodz, bu ödüller verilmeye başlandığından bu yana bu ödülü alan ilk başkent olmayan şehirdir” diyor.

Lodz Belediye Başkanı Hanna Zdanowska, kentin sıralamada birinciliğinin “çabalarımızın görünür olduğunu” gösterdiğini söylüyor. “Şehir, iyi bir konuma, fiyat rekabetçiliğine ve yüksek nitelikli personele sahip bir yatırımcıyı çekiyor,” diyor. “Ayrıca Avrupa Birliği tarafından finanse edilen çok sayıda yatırımla şehirdeki yaşam kalitesini iyileştirmek için sürekli çalışıyoruz. “Lodz, geliştirmek istediği yön konusunda net bir vizyona sahip ve bunun gelecekte daha da olumlu bilgiler getirmesini umuyoruz.” diye de szölerine ekliyor.

Lodz, genel iş algısı endeksinin en üstünde olmanın yanı sıra, sekiz kategoriden ikisinde de birinci sırada yer aldı: iş ortamı ve yerel yönetim desteği. Lodz Belediye Başkan Yardımcısı Adam Pustelnik, “Yatırımcı hizmetinin kalitesi, kamu otoriteleri ile yatırım projeleri arasındaki iş ilişkilerinin ve etkileşimin önemini anlamak, yıllardır güçlendirdiğimiz bir rekabet avantajıdır” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir