Vojanow Sarayı

Saray, Jelenia Gora kasabası yakınlarında yer almaktadır. Vojanów köyündeki mülkün tarihi kaynaklarda ilk sözü 1281 yılına kadar uzanıyor. Sarayın ilk sahibi şövalye Eberhard von Schildau idi. 1727 yılına kadar saray Silezya ailesinden Von Sidlitz’e aitti. Daha sonra saray sık sık sahiplerini değiştirdi. 1831’de, o zamanki sahibi – Karl Albrecht Icke’nin emriyle, kale önemli ölçüde yeniden inşa edildi. Binaların görünümü çarpıcı biçimde değişti.

Saray neo-Gotik tarzda romantik bir konut halinde inşa edildi. 1839’da saray, kızı Hollandalı Louise için Prusya kralı Friedrich Wilhelm III tarafından satın alındı. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra saray tamamen soyulmuş ve daha sonra Devlet Tarım idari binası olarak kullanılmıştır. 2004 yılındaki büyük bir yangından sonra bina, konutun gerçek sahibi olan “Palac Vojanów” şirketi tarafından satın alındı ​​ve yenilendi.

Vojanów Sarayı, saray kompleksinin en önemli restorasyonlarından birine bir örnektir. Eski ihtişam sadece sarayın binasına değil, aynı zamanda eski mülkün topraklarındaki tüm nesnelere de geri döndü: ahırlar, müştemilatlar, bir araba kulübesi ve bir ahır. Şu anda sarayda seçkin bir otel, iki restoran, bir kafe, bir şarap restoranı, bir çayevi ve bir spa merkezi bulunmaktadır. Tesis, konferans ve diğer etkinliklerin organizasyonu içinde  organizasyonlara sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir